Pánske opasky – pravá koža by mala mať prednosť

Štandardný
pánske opasky

Pánske opasky sú takmer každodennou súčasťou pánskeho outfitu

Pánske opasky sú niekedy síce nenápadným, ale zato veľmi podstatným módnym doplnkom v pánskej móde, doplnkom, ktorý okrem svojej estetickej funkcie v obliekaní musí spĺňať aj dôležitú praktickú funkciu, a to udržať pánske nohavice v správnej pozícii. Ak chceme, aby opasok aj čo to vydržal, je potrebné pánske opasky vyberať v maximálnej kvalite a vždy je vhodnejšie uprednostniť pravú kožu pred umelými materiálmi či napodobeninami z nepravej kože. Pánske opasky z pravej kože majú oveľa dlhšiu životnosť, a to aj napriek tomu, že opasky sú všeobecne vystavované značnej záťaži pri pravidelnom zapínaní a rozopínaní, a to aj niekoľkokrát denne, no na rozdiel od umelých napodobenín, na ktorých sa oveľa skorej prejavujú výrazne známky opotrebovania (ako napr. praskanie materiálu, olupovanie či dokonca pretrhnutie pod vplyvom záťaže), pánsky opasok z pravej kože vydrží v bezchybnom stave podstatne dlhší čas, niekedy aj niekoľko rokov.

Čierny alebo hnedý?

K najpoužívanejším farbám pánskych kožených opaskov patrí už tradične čierna farba a rôzne odtiene hnedej. Aj keď v súčasnosti je už škála ponuky pánskych opaskov z pravej kože na trhu naozaj rôznorodá a vybrať si môžete pokojne aj opasky v bielej, šedej, béžovej, bordovej či v modrej farbe, klasikou stále ostáva práve čierna a hnedá farba, ktorá sa najľahšie dolaďuje aj k pánskej koženej obuvi. Pánske opasky pre formálny štýl, teda ku klasickému obleku volíme v čiernej farbe a v užšom prevedení a kožené pánske opasky v hnedých odtieňoch od svetlo-hnedej, cez koňakovú, až po tmavú hnedú sú vhodnejšie k džínsom a k neformálnemu outfitu.

Pánske opasky – čo je ešte pri výbere dôležité?

pánske opasky 1

Pri výbere opasku dbáme na farbu a sponu opasku

Ak už máme zvolené pánske opasky z kvalitnej pravej kože, v správnej šírke aj farbách, potrebujeme ešte vybrať správnu dĺžku a tiež ideálnu sponu. Dĺžku opasku volíme primerane k našim proporciám tela a je optimálne, ak opasok presahuje cca o 10 cm. Masívnejšie a výraznejšie spony volíme k neformálnemu, voľnočasovému outfitu a pánsky oblek si naopak žiada niečo striedmejšie a decentné.