Perkusné zbrane – prvé strelné zbrane pod názvom predovky

Štandardný

Perkusné zbrane tvoria osobitnú kategóriu strelných zbraní. Ide o jednoranové zbrane, ktoré je potrebné nabiť po každom výstrele. Nabíjali sa spredu, cez ústie hlavne. Do hlavne sa nabijákom zasunula odmeraná dávka čierneho prachu a napokon poriadne utlačila. Tento spôsob nabíjania bol pomalý. Dokonca dobre vycvičený vojak dokázal maximálne tri krát vystreliť za minútu. Pričom pre porovnanie sa  delostrelcom menšieho kalibru podarilo vystreliť raz za minútu. Aby strelci ušetrili trochu času, tak nosili so sebou už vopred odmeraný čierny prach v papierových obaloch.

Perkusové zbrane – s najdokonalejším mechanizmom

Delilo sa to podľa spôsobu zapálenia čierneho prachu. Luntové zámky – tlejakové, pri ktorých je prach zapálený otvoreným ohňom. Kresadlové zámky, pri ktorých sa prach zapáli iskrou. Perkusné zámky, pri ktorých je prach zapálený traskavinou iniciovanou nárazom kohútika.

Perkusné zbrane

Perkusná puška s výbavou

Efektívnejšie perkusové zbrane

Perkusové zámky sa podobali kresadlovým zbraniam vo výzbroji armád. Počas zlých poveternostných podmienok, ako napríklad počas dažďu, bola streľba účinnejšia. V armáde sa rozširovali pušky s perkusným zámkom. Ak sa niekedy zúčastníte historickej akcie, ktorá bude simulovať poľné vojenské akcie, tak máte možnosť počuť perkusné zbrane v bojovom nasadení. Poprípade ich môžete vyskúšať na dovolenke, na strelnici a máte tak krásny historický zážitok.

Perkusné zbrane

1859 Lemat Perkusný revolver

Perkusné zbrane v súčastnosti

V dnešnej dobe máte možnosť si takéto zbrane kúpiť. Nájdete rôzne funkčné tradičné repliky perkusných pištolí a pušiek, ale dostupné sú tiež aj moderné a dizajnovo prepracované. Vyrábajú sa aj doplnky a náhradné diely, takže v prípade potreby to zoženiete bez problémov. Tieto typy zbraní sa stali obľúbenými vďaka pomeru ceny a kvality. Tieto zbrane sú vhodné ako na reálne použitie, tak si nájdu aj miesto vo výstavnej zbierke. Poprípade sa s nimi môžete stretnúť počas filmových predstavení. Niekedy aj náhodne počas cestovania krajinou môžete naraziť na oslavy výročí historických poľných bitiek, kde sa tieto jedno-nábojové zbrane využívajú ako atrakcia pre dovolenkárov a divákov.

Perkusné zbrane

Smith’s Fiintlock