Plánujete zateplenie domu?

Štandardný
zateplovanie profipaint.sk

Zateplenie domu prináša radu výhod

V snahe znížiť energetické nároky budov a ušetriť peniaze za vykurovanie, zateplenie domu dnes patrí medzi najčastejšie stavebné zásahy. Budovy sú vďaka zatepleniu v zime teplejšie a v lete chladnejšie, takže bývanie je po zateplení oveľa pohodlnejšie. Ďalšími výhodami, ktoré zateplenie domu prináša, je zvuková izolácia a krajší vzhľad domu. Okrem toho odstránite stavebné poruchy, ktorými sú napríklad pukliny či zatekanie. Predtým, než začnete so zatepľovaním, je dôležité skontrolovať stav nosných konštrukcií a prípadne poruchy odstrániť.

Zateplenie domu sa dá robiť viacerými spôsobmi. Dom môžeme zatepliť uzavretým alebo otvoreným systémom. Na rozhodnutie, ktorý z týchto spôsobov vybrať, má asi najväčší vplyv cena, ktorú bude treba za materiál zaplatiť. Pri otvorenom systéme sa zatepľuje minerálnou vatou a pri uzavretom systéme lacnejším polystyrénom.

Zatepľovanie minerálnou vatou

Je vyrobená zo sklených vlákien, čadiča alebo dolomitu. Podľa toho ju delíme na sklenú a kamennú vlnu. Sklená vlna je ľahká, mäkká a elastická. Naopak kamenná je o niečo tvrdšia. Minerálna vlna je veľmi dobrá varianta kvôli tomu, že je priedušná a paro-priepustná. Vyznačuje sa aj vyššou bezpečnosťou, pretože je to nehorľavý materiál. Okrem toho je odolná voči hlodavcom a rôznym iným škodcom. Už spomenutou nevýhodou je jej vysoká cena a taktiež jej hmotnosť. Tým, že minerálna vata je ťažšia, trochu horšie sa z ňou manipuluje. Ak sa predsa len rozhodnete pre tento druh zatepľovacieho materiálu, nezabudnite, že ho treba chrániť pred vlhkosťou.

zateplovanie profipaint.sk1

Výber zatepľovacieho materiálu závisí od finančných prostriedkov

Zatepľovanie polystyrénom

Na zateplenie domu sa najčastejšie využíva polystyrén, ktorý si svoju popularitu získal najmä nižšou cenou. Okrem toho sa s ním aj jednoduchšie manipuluje, pretože je ľahký. Jeho výhodou sú tiež veľmi dobré izolačné vlastnosti. Nie je však tak dobre paro-priepustný ako minerálna vlna, takže treba zvoliť dostatočne hrubý polystyrén. Zabránite tak nechcenému vlhnutiu, ktoré nasleduje plesnivenie stien.

Zatepľovanie domu by malo prebiehať na profesionálnej úrovni. Ak si na to netrúfate sami, najmite si na to radšej špecializovanú firmu. Amatérskou prácou totiž môžete zateplenie domu znehodnotiť.