Plastové poháre zmenili svet

Štandardný
Plastové poháre

Plastové poháre ako ich poznáme dnes

Svet by bol dnes iným miestom, pokiaľ by v ňom nebolo plastových pohárov.

Plastové poháre nájdete všade, na štadiónoch a pri všetkých športových podujatiach, na párty, v automatoch na kávu a rôznych iných miestach.

Prvé boli Dixie

prvé plastové poháre

Prvé jednorazové poháre boli vlastne z papiera

S označením „Dixie pohár“ prišla spoločnosť prevádzkujúca pitné stanice však už v roku 1908. Dovtedy ľudia pili zo spoločných pohárov, ktoré však prenášali rôzne infekcie a choroby. Prvé „plastové poháre“ boli vyrobené z papiera a vo vnútri boli potiahnuté jemnou voskovou membránou ktorá zabraňovala presiaknutiu tekutiny. Krátko na to, začali tieto poháre vo veľkom využívať nemocnice.

Plastové poháre tak ako ich poznáme dnes prišli na svet v roku 1960, kedy bol na ne registrovaný prvý patent. Patent bol však zaregistrovaný na „plastové valčekové kontajnery“, nie na plastové poháre, čo neskôr otvorilo možno pre spory ohľadom autorskej myšlienky. Nasledovali rôzne vylepšenia vypracovania plastových pohárov ako aj rôzne ušká, gumené okraje a príslušenstvá k pohárikom.

Dnešné plastové poháre

dnešné plastové poháre

Dnes ich už nájdete v rôznych farbách a veľkostiach

Plastové poháre sa vyrábajú zo surového plastu, ktorý sa pomocou špeciálnych technológií zbavuje nečistôt a baktérií. Po zahriatí na požadovanú teplotu sa hmota naleje do foriem. Teplota hmoty je špeciálne dôležitý, pretože ak by bol vyššia plastové poháre by sa spálili, ak nižšia nedosahovali by požadovanú flexibilitu. Po stuhnutí sú poháre pripravené na rozvoz.

Plastové poháre dnes môžete nájsť na trhu a v eshopoch v rôznych veľkostiach, prevedeniach a farbách. Využívajú sa skoro na všetkých udalostiach, kde sa zhromaždí viac ľudí (hudobné a tanečné koncerty, oslavy a iné podujatia) a bolo by obťažné zhromaždiť rovnaký počet sklenených pohárov. Plastové poháre uľahčili aj upratovanie po takýchto udalostiach. Tieto poháre sú navrhnuté len pre jedno použitie, takže sa po skončení udalosti vyhadzujú. Kedže plastovému poháru trvá viac ako 90 rokov, kým sa v prírode samostatne rozloží, je dôležitá správna recyklácia. Recyklovať by sa mali do kontajnerov na plasty, kde budú potom chemicky rozložené a znovu použité na výrobu ďalších výrobkov.