Plavba loďou na Titanicu, ktorá fascinuje dodnes

Štandardný

Titanic sa stal symbolom pýchy a pádu. Uplynulo už viac ako sto rokov odo dňa, kedy vtedajšia najväčšia loď na svete absolvovala svoju prvú výletnú plavbu po Atlantickom oceáne. Svojimi rozmermi vzbudzovala rešpekt. Táto plavba loďou sa do histórie však zapísala čiernymi písmenami. Ľudí, ktorí sa plavili na tejto lodi, postihla tragédia, ktorá nemala dovtedy obdoby. 10 apríla 1912 vyplával Titanic do studených vôd Atlantiku z prístavu v anglickom Southamptone. Trvalo len štyri dni, kým loď ukončila svoju krátku púť. Dôvodom bol náraz do ľadovej kryhy, ktorým sa zaryla do oceľového plášťa. Poškodenie malo až 90 metrov, čo bola pre posádku neriešiteľná situácia.

Plavba loďou

Obrovská tragédia.

Plavba loďou, ktorá je opradená záhadami

Dodnes nie je jasné, ako je vlastne možné, že parník, ktorý bol považovaný za nepotopiteľný, šiel ku dnu už počas svojej prvej plavby. Na palube sa nachádzali bohatí ľudia, ktorí cestovali prvou triedou. Loď bola dostupná aj chudobnejším pasažierom v podpalubí, ktoré sa v čase tragédie naplnilo vodou ako prvé. Zachraňovacie práce sa niesli v znamení obetovania sa v prospech detí a žien, ktoré mali prednostné právo pri nastupovaní na záchranné člny. Čo však bolo dôvodom tejto tragédie?

Plavba loďou

V roku 1997 vznikol mimoriadne úspešný film Titanic.

Ľudský faktor a nadutosť

Loď bola skutočne navrhnutá tak, aby ju nebolo možné potopiť. To by však musela posádka lode manévrovať s loďou primerane. Na loď prichádzalo množstvo telegrafických správ z New Yorku, kam loď smerovala, o veľkom výskyte ľadovcov na trase, ktorú Titanic absolvoval. Posádka však tieto správy ignorovala. Keď sa pred parníkom zjavil pol kilometra vysoký plávajúci ľadovec, už bolo neskoro. Zrážke sa nedalo úplne zabrániť, a loď sa obtrela o ľadovec svojím bokom, čo predstavovalo horšiu možnosť než čelný náraz, ktorý by Titanic pravdepodobne nepotopil. Vrak sa podarilo vedcom objaviť až v roku 1985. V roku 1997 vznikol oscarový film Titanic, ktorý nám túto plavbu pripomenul. V súčasnosti sú však plavby loďou a navigácia na úplne inej úrovni, než tomu bolo pred storočím. Preto je šanca na takéto opakujúce sa nešťastie skutočne minimálna.