Plynová pištoľ je hlavne obranná expanzná zbraň

Štandardný

Plynová pištoľ funguje v podstate rovnako ako ostrá zbraň s tým rozdielom, že jej konštrukcia znemožňuje vystreliť ostrý náboj s projektilom. Takto upravená ručná expanzná zbraň v sebe skrýva prepážku z tvrdokovu, ktorá zamedzí výstrelu iného náboja ako plynového. Plynové pištole fungujú štandardne ako samonabíjacia poloautomatická zbraň. V ponuke mnohých army shopov nájdete tiež aj plne automatické modely s možnosťou streľby dávkou.

expanzné zbrane

Expanzný revolver Enfield kal.380 Start poteší každého milovníka zbraní

Aký je účinný dostrel plynovej pištole?

Náboje pre plynové pištole obsahujú nábojnicu, prachovú náplň a ďalej tiež slzný plyn, nervovo-paralytický plyn alebo špeciálne dráždivé korenie. Výstrel z tejto expanznej ručnej zbrane zasiahnutej osobe nespôsobí trvalé následky na zdraví, ale iba ju ochromí a zastraší. Veľkú úlohu hrá tiež zvukový a svetelný efekt. Na účinný dostrel pôsobí najmä veľkosť náboja a tiež aktuálne počasie. Vzdialenosť účinného dostrelu býva od 1 do 5 metrov. Aby ste zasiahnutú osobu plynom či korením paralyzovali, mali by ste sa snažiť trafiť útočníka na nekryté časti tela. Najlepšie je namieriť do tváre alebo do priestoru medzi hruďou a bradou.

Ako si vybrať expanznú zbraň?

V prvom rade si treba ujasniť, či si chcete zaobstarať plynovú pištoľ alebo plynový revolver. Ich cena sa samozrejme odvíja hlavne od kvality a použitých materiálov. Medzi špičkových výrobcov plynových expanzných zbraní patrí napríklad nemecký výrobca Umarex vyrábajúci značky Walther, Browning, Beretta a iné. Expanzná zbraň je väčšinou dodávaná v kufríku spoločne s nadstavcom pre odpaľovanie pyrotechniky a svetlíc. Občas bývajú v kufríku prítomné aj základné pomôcky pre čistenie expanznej zbrane.

expanzné zbrane

Medzi expanzné zbrane patria aj dlhé zbrane ako sú samopaly

Používanie expanznej zbrane si vopred natrénujte

Ak sa nakoniec predsa rozhodnete investovať do vlastnej sebaobrany a kúpite si plynovú pištoľ, potom je potrebné si starostlivo naštudovať, ako s takou zbraňou účinne a bezpečne zaobchádzať. Dôležité tiež je, či vy sami dokážete správne rozpoznať situácie, kedy je nutné zbraň použiť. Dúfajme, že takých situácií bude čo najmenej alebo radšej najlepšie žiadna.