Plynová zbraň ako sebaobranný prostriedok

Štandardný

Plynová zbraň je podľa zákona o zbraniach expanzná zbraň kategórie D. Medzi odbornou aj laickou verejnosťou sa najčastejšie pod týmto druhom zbrane rozumie plynová pištoľ, alebo aj plynový revolver. Tento typ zbraní je určený prevažne  pre streľbu obrannými plynovými nábojmi s účinnými látkami PV alebo CS a sú voľne predajné od 18 rokov. Plynová pištoľ sa používa pri štartovacej streľbe len akustickými nábojmi, známy je tzv. slepý poplašný náboj. Plynová zbraň vhodnej konštrukcie dobre poslúži  pre výstrel svetlice či šrapnelu.

Plynová zbraň

Ideálny revolver do dámskej kabelky.

Plynová zbraň ako zbierkový kus

Určite pre mnohých je nemenej zaujímavým využitím  mať doma plynové zbrane pre zberateľské účely. V mnohých prípadoch ide o identické repliky ostrých historických predlôh zbraní. Plynové zbrane sa dajú kúpiť v podobe pištole či revolveru. Tieto ručné zbrane sú vždy presvedčivou replikou ostrej zbrane, a to kvôli vierohodnosti pri prípadnom použití proti agresorovi. Pre revolver je charakteristická jednoduchšia manipulácia a okamžitá pripravenosť k streľbe. Preto sa odporúčajú prevažne ženám. Plynová pištoľ má svoje výhody vo väčšej kapacite zásobníka a spravidla má účinnejší dostrel.

Ako funguje plynová zbraň?

Vo svojej podstate plynová pištoľ funguje rovnako ako ostrá zbraň. Jej konštrukcia ale znemožňuje vystreliť ostrý náboj. Zbraň v sebe skrýva prepážku z tvrdokovu, ktorá zamedzí výstrelu iného náboja ako plynového. Plynové pištole fungujú štandardne ako samonabíjacie poloautomatické zbrane, ale na trhu sú modely s možnosťou streľby dávkou. Náboje pre plynové pištole obsahujú, rovnako ako klasické náboje nábojnicu, prachovú náplň a ďalej tiež slzný CN či nervovo-paralytický CS plyn alebo korenie s označením PV.

Plynová zbraň

Mať dobrú mušku nikdy nie je na škodu, preto si občas zájdite na strelnicu.

Kedy plynovú zbraň použiť?

Plynovú zbraň je nutné použiť iba v prípade vážneho ohrozenia života a za predpokladu, že iná možnosť obrany už nie je. Plynovú pištoľ sa odporúča mať pri sebe v prípadoch, keď chodíte v neskorých hodinách podozrivými časťami miest. Alebo keď potrebujete niekam previesť cennosti alebo peniaze. Teda v takých výnimočných situáciách, kedy sa dá predvídať, že môžete byť terčom útoku.