Podstatným prvkom detskej postele je kvalitný matrac

Štandardný

Dobrá posteľ je základom pre odpočinok a pre zdravý spánok ako taký. Ak vyberáme posteľ pre svoje dieťa, potom musíme prihliadať a dávať dôraz pri výbere postele pre deti na iné veci, než keď si kupujeme napríklad manželskú posteľ či zariaďujeme nábytkom hosťovskú miestnosť pre príležitostné návštevy rodinných príslušníkov či priateľov. Nesmieme zabudnúť, že okrem vhodnej postele je potrebné vybrať vhodný matrac. Kvalitný je bezo sporu základom zdravého a kvalitného spánku.

matrac

Postieľka pre najmenších

Aký matrac do detskej postieľky?

Pre bábätká musí byť matrac vyvážený, nesmie byť ani mäkký ani tvrdý, aby sa telíčko bábätka ani nezabáralo a aby ani nespalo na príliš tvrdom povrchu. Dobrý má umožniť nielen spánkové pohodlie dieťatka, ale predíde sa aj vážnejším problémom, akým je syndróm plochej hlavičky či nedostatočného prekrvenia telíčka. Matrace pre najmenších by tiež mali byť z kvalitných a priedušných materiálov. Deti často spia s tvárou zaborenou do matraca a musí byť zabezpečené, aby sa im dobre dýchalo. Matrac do detskej postieľky by rozhodne nemal obsahovať žiadne plastové chrániče brániace pretečeniu, pretože plast nedovoľuje matracu dýchať a tým podporuje vyššie teploty a hrozí riziko prehriatia.

matrac

Kvalitný matrac pre detskú posteľ je najdôležitejším prvkom

A čo detská posteľ väčších detí?

Kvôli umožneniu nielen výdatného, ale aj zdravého spánku nášho dieťaťa, je potrebná detská posteľ a matrac, ktorý bude presne vyhovovať požiadavkám jeho tela a telesnej konštrukcii. Kvalitné matrace pre dospelých sú väčšinou zónové. V oblasti ramien a panvy majú zmäkčenie a v oblasti bedrovej chrbtice sú naopak spevnené. Pre detský matrac toto nemusí platiť, pretože deti rastú a často sa na posteli „sťahujú“ do rôznych polôh alebo majú nepokojný spánok. Práve pre rast a správny vývoj chrbtice je zásadná kvalitná a pevná opora chrbtice. Ideálne sú preto pre deti tie matrace, ktoré majú strednú a vyššiu tuhosť. Najobľúbenejšie sa v tejto kategórii stávajú matrace sendvičového typu, ktoré sú aj cenovo prijateľné. Deti, ktoré majú kvalitné postele si rady odložia prezuvky a vkĺznu do postele aj samé.