Pobyt a liečba pacienta v domácom prostredí má v porovnaní s liečbou v nemocnici veľa pozitív. Cieľom kvalitnej domácej starostlivosti je umocniť všetky pozitívne vplyvy, ktoré pobyt v prirodzenom prostredí prináša a na druhú stranu eliminovať na najnižšiu mieru negatíva, ktoré by pacient v domácom prostredí mohol pociťovať. Pacient, ktorý je v domácej starostlivosti a v dôsledku svojho ochorenia je obmedzený vo svojej mobilite a sebestačnosti, potrebuje pomoc buď v podobe osobnej starostlivosti alebo musí mať kvalitné pomôcky pre imobilných pacientov.
Pomôcky pre domácu liečbu
Väčšinou je pre pacienta prínosom, že jeho liečba či starostlivosť môže prebiehať u neho doma. Vedecké štúdie dokazujú, že vlastné sociálne prostredie a blízkosť rodiny pôsobia pozitívne na psychiku človeka a hrajú pozitívnu úlohu v procese. Domáce prostredie musí byť v takomto prípade určitým provizóriom nemocničnej izby. To znamená, že nesmú chýbať ani nezištné pomôcky pre pacientov. Medzi takéto pomôcky patria napríklad náramok prvej pomoci alebo aj systém Trex, ktorý sa s obľubou využíva v nemocničnom prostredí, ale aj pre domácu starostlivosť. Tento systém vie okrem okamžitého a spoľalivého privolania pomoci aj detekovať pády, vďaka inteligentnej podložke pod matrac vie detekovať epileptické záchvaty a kontrolovať základné životné funkcie. Dokáže tiež lokalizovať pacienta, čím vám zabezpečuje neustály prehľad o činnosti vášho blízkeho.
Ľudský prístup
Starostlivosť o imobilného pacienta v domácom prostredí je náročná nielen fyzicky, ale aj psychicky. Je preto veľkým prínosom, že existujú možnosti a pomôcky, ktoré túto prácu uľahčujú a vylepšujú podmienky pacienta. Avšak aj napriek moderným vymoženostiam, ktoré môžeme v starostlivosti o pacientov využívať, na prvom mieste by mal byť vždy samotný človek so svojimi biologickými, psychickými a sociálnymi potrebami. Pomôcky pre imobilných pacientov by mali byť iba efektívnym doplnkom a pomocou pri starostlivosti. Váš blízky bude od vás potrebovať pocítiť aj ľudský prístup a porozumenie.