Prečítajte si, čo všetko treba brať do úvahy pri výbere chladničky

Štandardný
chladničky

Chladnička s mrazničkou

Či už si vyberáte chladničku kvôli tomu, že zariaďujete kuchyňu alebo len potrebujete vymeniť už nefunkčnú chladničku za novú, pri jej výbere by ste mali hľadieť na niekoľko dôležitých vecí. Keďže chladničky sa nekupujú každý deň, mnohí možno úplne nevedia, čo majú hľadať. Poďme si teda povedať, ako vybrať tú správnu chladničku pre vás.

Energetická trieda

Keď vyberáte chladničku, nepozerajte iba na cenu, ale i na spotrebu, objem, kvalitu, hlučnosť, vybavenie vnútorného priestoru, rozmery. Uvedomte si, že aby sa vám potraviny nepokazili, chladničky bývajú zapnuté po celý čas, preto ako prvé by vás určite mala zaujímať spotreba energie. Najúspornejšie chladničky majú označenie A+++ a ročne vám ušetria desiatky eur. Trochu menej úsporné sú chladničky v energetickej triede A++ a A+, ktoré tvoria aj najširšiu ponuku na trhu.

chladničky

Do veľkej dvojdverovej chladničky zmestíte viac

Objem

Ďalšou vecou na zváženie je veľkosť chladničky. V tomto prípade berte do úvahy priestor, ktorý jej môžete vyhradiť, počet osôb v domácnosti a tiež potreby domácnosti. Pre jednu osobu teda rátajte s objemom 60-70 litrov. Ak je totiž chladnička primalá, budete musieť častejšie nakupovať. Vyhnite sa však aj príliš veľkým chladničkám, ktorých priestor ani nevyužijete. Zbytočne si tak zvýšite spotrebu energií.

Hlučnosť

Ak kupujete novú chladničku, určite nechcete aby bola hlučná. Hluk vám nemusí vadiť ak chladničku máte za dverami v špajze. Ak ale bývate v byte, kde kuchyňa a obývačka tvoria jednu miestnosť, hluk budete registrovať a pravdepodobne vám bude liezť na nervy.

Technológia LowFrost a NoFrost

chladničky

Kuchyňa s obývačkou

Zaujímavým a praktickým vylepšením dnešných chladničiek je technológia LowFrost, obmedzujúca námrazy, prípadne NoFrost, vďaka ktorej k namŕzaniu nedochádza vôbec. S takouto chladničkou vám odpadne u všetkých asi nie veľmi obľúbenie odmrazovanie.

Vonkajšie a vnútorné riešenie chladničky

Trh ponúka rôzne riešené chladničky. Môžete si vybrať samostatnú chladničku alebo chladničku v kombinácii s mrazničkou umiestnenou hore alebo dole, chladničku voľne stojacu, vstavanú, jednodverovú alebo tzv. americkú, s dvoma dverami. Určite by vám malo vyhovovať aj vnútorné vybavenie priestoru, teda dostatok poličiek, priehradok atď.