Poznáte svadobné zvyky typické pre slovenské svadby?

Štandardný
svadobné zvyky

Svadobné zvyky vravia, že nevesta by mala mať na sebe aj niečo modré. – najčastejšie to býva práve podväzok

Túžite mať tradičnú slovenskú svadbu alebo chcete iba vniesť do svojej modernej svadby aj kúsok „ľudovosti“? V oboch týchto prípadoch by ste mali poznať svadobné zvyky, ktoré sú typické pre slovenské svadby. Hoci sa môžu v závislosti od jednotlivých regiónoch svadobné zvyky trošku líšiť, to jadro, ktoré vám predstavím v nasledujúcom článku, zostáva rovnaké.

Staré, požičané a modré

Jeden z najznámejších svadobných zvykov sa týka oblečenia nevesty. To samozrejme zahŕňa biele svadobné šaty, ale i niečo staré, modré a požičané. Staré preto, aby nevesta zachovala rodinnú tradíciu, teda väčšinou to býva nejaký starší rodinný šperk. Požičané preto, aby si nevesta počas manželstva brala k srdcu aj rady iných – tradovalo sa teda, že najlepšie je, ak si budúca nevesta požičia niečo už od šťastne vydanej ženy. Nuž a modré preto, lebo modrá farba symbolizuje lásku, vernosť a dlhý šťastný život. Takisto sa hovorí, že družičky by mali mať šaty v podobnej farbe ako nevesta – aby tak zmiatli zlých duchov, ktorí sa budú svadbu snažiť prekaziť.

Jedna svadobná kytica, dva svadobné zvyky

Tradičné slovenské svadobné zvyky sa týkajú aj svadobnej kytice. Tú by mal neveste priniesť ženích v deň svadby a nevesta by ju predtým nemala vidieť. A určite vám je povedomé aj hádzanie svadobnej kytice na konci svadobnej hostiny. To sa často spája s poverou, že žena, ktorá ju chytí, sa do roka vydá. Menej ľudí už pozná aj druhú stránku tejto povery – zachytenie kytice má totižto zabezpečiť novomanželom šťastie.

Hádže sa aj podväzok…

svadobné zvyky

Hádzanie ryže či lupienkov ruží tiež patrí medzi tradičné svadobné zvyky

Na svadbách sa však nehádže len kytica, ale aj nevestin podväzok. Ten má na starosti ženích, ktorý ho počas svadobnej hostiny sníme z nohy nevesty a „vystrelí“ ho medzi hostí, konkrétne medzi slobodných mužov. A opäť tu platí – kto ho prvý chytí, do roka sa ožení.

…a ryža

Medzi svadobné zvyky spojené s hádzaním patrí neodmysliteľne aj hádzanie ryže na novomanželov po tom, čo vyjdú z kostola. To má symbolizovať hojnosť a množstvo zdravých potomkov v manželstve. Nahradiť ryžu však pokojne môžete aj niečím iným – napr. konfetami, lupienkami ruží či dokonca šošovicou.