Pracovná obuv nie je hocijaká obuv

Štandardný

Ak nastupujete do novej práce, pravdepodobne si budete musieť zaobstarať aj nejakú pracovnú obuv. Skôr ako si ju ale vyberiete, musíte si ujasniť, v akých podmienkach ju budete nosiť. Úplne iná pracovná obuv sa totiž vyžaduje v kancelárii a iná v sklade či pri prácach na cestách. Zubár si napríklad nebude kupovať obuv s oceľovou špičkou, ktorá je určená pre pracovníkov v sklade – to by bol nezmysel. Ponuka pracovnej obuvi je veľmi pestrá, takže máte na výber pracovné poltopánky, členkovú obuv, sandále, šľapky, vysokú obuv, pracovné čižmy, gumáky alebo trekovú obuv. Pri kúpe sa rozhodujte aj na základe použitého materiálu, typu podrážky, vodeodolnosti a iným dôležitým parametrom.

pracovná obuv

Pracovná obuv podľa povolania: napr. pre zdravotné sestry…

Pohodlná pracovná obuv

Pracovná obuv je právom označovaná ako nenahraditeľná a dôležitá pracovná pomôcka. Rozhodujúcim faktorom pri jej výbere by nemala byť cena, ale v prvom rade kvalita, materiál, bezpečnostné normy a podobne. Mnohí zamestnávatelia o tom nevedia, no pri pracovnej obuvi platí, že čím komfortnejšia je, tým je riziko úrazu a únavy chodidiel menšie. Dôležité je aj zvoliť si správnu veľkosť topánky a s tým vám pomôže tabuľka veľkostí od výrobcu. Dávajte si však pozor! Určite nekupujte pracovnú obuv podľa toho, akú veľkosť topánok bežne nosíte, pretože každý výrobca má svoje vlastné číslovanie a pracovná obuv vám jednoducho nemusí sadnúť.

pracovná obuv

…alebo pre robotníka na stavbe

Pracovná obuv má široké využitie

Pracovná obuv sa dá využiť v stavebníctve, poľnohospodárstve, v skladoch, doprave, ale aj v strojárenskom priemysle či v priemyselnej výrobe. Najžiadanejšou pracovnou obuvou je členková pracovná obuv, ktorá udržuje členok pevný a chráni ho – niektoré modely majú dokonca protišmykovú podrážku, oceľovú špičku či reflexné prvky. Hneď za ňou sú pracovné poltopánky, ktoré síce členok neochraňujú, no noha sa v nich menej potí a sú vyrobené z materiálu, ktorý je odolný proti prieniku vody. No a v letnom období netreba zabúdať na priedušné pracovné sandále, ktoré sa ľahko obúvajú a celkovo v nich ani nemáte pocit, že máte na nohách pracovnú obuv.