Prečo HDMI káble nahradili SCART?

Štandardný
scart

SCART kábel už len ako minulosť?

SCART kábel bol až donedávna jedným z najrozšírenejších a najobľúbenejších spôsobov prepojenia TV s video prehrávačom a o niečo neskôr aj s DVD prehrávačom, pričom svoj najväčší „boom“ dosiahol v 90. rokoch minulého storočia a to hlavne u nás v Európe. Postupom času, spolu s vývojom technológií sa však v posledných rokoch dostáva do úzadia a na jeho miesto nastupuje HDMI kábel.

Aký je však rozdiel medzi týmito dvoma pojmami a prečo sa HDMI prepojenie stáva čoraz obľúbenejšie a vyhľadávanejšie? Odpoveď nájdete v našom dnešnom článku venovanom práve tejto problematike.

Rozdiel medzi pojmom SCART a HDMI

SCART kábel je 21 pólový konektor, ktorý, ako sme už spomínali vyššie, dlhú dobu slúžil na prepojenie TV s video a DVD prehrávačmi. Jeho vtedajšou výhodou bola schopnosť prenášať viacero druhov signálov od RGB signálu, cez S-video signál až po komponentné video.

Problémom však je, že pomaly prestal vyhovovať požiadavkám „HD doby“, do ktorej sme sa dostali a tak ho postupne začal nahrádzať a vytláčať z trhu HDMI kábel. Ten je totižto prispôsobený na prenos signálu medzi TV a DVD či Blue-ray prehrávačmi s vysokým rozlíšením, ktoré zabezpečuje ten najvyšší komfort pre každého diváka.

Nie je HDMI ako HDMI…

S príchodom HDMI však prišlo aj niekoľko nových problémov. Pričom SCART kábel bol univerzálny pre všetky SCART vstupy a výstupy, pri HDMI existujú už teraz tri typy konektorov (niekde sa dokonca uvádzajú už štyri typy). Preto, skôr než si nejaký HDMI kábel zakúpite, je potrebné zistiť, aký typ potrebujete do vášho zariadenia.

hdmi

HDMI kábel na prenos HD signálu

Na výber máte totižto z káblov s 19 „pinmi“, 21 „pinmi“ a 29 „pinmi“. Najpoužívanejšie sú HDMI káble typu A (s 19 pinmi), ktoré podporujú všetky súčasné EDTV, HDTV aj SDTV režimy. Káble typu B (s 21 pinmi) boli navrhnuté skôr pre profesionálne použitie (použitie pri HD videokamerách a pod.). Nuž a typ C (s 29 pinmi) sa dá skôr nazvať káblom budúcnosti a momentálne ešte nie je využívaný.