Prečo asi ľudia zbierajú vintage taniere?

Štandardný

Ľudia už od nepamäti zbierajú kadečo. Nemusia to byť len klasické poštové známky, pohľadnice alebo servítky. Stačí zájsť na nejakú celoštátnu burzu zberateľov a nebudete veriť vlastným očiam, čo všetko ľudia zberajú a zhromažďujú s nebývalým až fanatickým záujmom a nadšením. Starožitné zbrane, nábytok, minerály, keramiku. Mnohí sa samozrejme postupne úzko špecializujú na určitý sortiment, výrobcu, či obdobie. Sú aj takí zberatelia, ktorí vyhľadávajú starožitné alebo vintage čajové súpravy, jednotlivé vzácne šálky alebo polievkové sety, servírovacie taniere a podnosy. Prečo asi ľudia zbierajú práve vintage taniere?

vintage taniere

Taniere vhodné na stolovanie ale aj ako dekorácia,

Na stenu, stôl alebo do zbierky?

Rôzne druhy tanierov a tanierikov používame denne niekoľkokrát. Počnúc rannou kávou a raňajkami, končiac ľahkou večerou. Používame ich doslova každý deň, nielen pre servírovanie jednoduchších rodinných jedál, ale aj pre zvláštne výnimočné príležitosti a sviatočné udalosti. Ale niektorí z nás majú doma aj vintage taniere, ktoré používajú len výnimočne. A ak sú to drahšie a hodnotnejšie kúsky, tak sa občas stávajú zárodkom väčšej zbierky vintage keramiky. Ak sa pokúšate identifikovať  porcelán majúci starožitnú alebo vintage povahu, ktorý ste náhodou zdedili, pozrite sa na jeho zadnú stranu. Mali by tam byť podstatné údaje a jeho pôvode. Hľadajte vo vhodných katalógoch, pozrite sa na online aukciách, navštívte najbližšie starožitníctvo a poraďte sa.

vintage taniere

Vkusná dekorácia, ktorá oživí Váš domov.

Vintage taniere v našich rukách ožívajú

Skutočnou zberateľskou vášňou je aj to, keď zberateľ porcelánu či keramiky svoje kúsky doslova miluje. Nadchne sa ich dizajnom, farbami alebo jedinečným vzorom. Dokáže o jednotlivých exemplároch svojej zbierky zanietene hovoriť celé hodiny. Staré vintage taniere a tanieriky majú za sebou často aj dobrodružnú históriu. Mnohí ich majitelia si doslova vychutnávajú sprievodné rozhovory pri šálke čaju z nádhernej starožitnej čajovej súpravy. Vintage taniere často precestovali pol sveta, až sa dostali k nám a obohacovali nám dnešok. Dajú sa zohnať aj na rôznych burzách, pomerne lacno alebo aj na miestnych  blších trhoch.