Prsty musia mať miesto vo vašej topánke

Štandardný

Občas ešte vidíme v predajni s obuvou  starostlivú mamičku, ktorá sa rozhodla kúpiť topánky pre svoju ratolesť klasickým prístupom. Často používaný spôsob, ako vybrať správnu veľkosť obuvi, je obkresliť chodidlo na papier. Je však dobré mať na pamäti, že sa veľkosť nohy v priebehu dňa môže mierne meniť. Ráno je oddýchnutá noha najmenšia a v priebehu dňa, hlavne v popoludňajších hodinách je trochu opuchnutá a tým pádom väčšia. Pevnú turistickú obuv preto skúšajte na nohách popoludní alebo navečer.

topánky

Tak ako topánky majú rôznu veľkosť, veľkosť chodidla sa tiež mení v priebehu dňa.

Prejdite sa v nových topánkach po predajni

Je samozrejmé, že veľkosť topánky uvádzaná výrobcom má pre nás len orientačný význam. Preto je nutné pri nákupe každú topánku vyskúšať, ako padne na nohu. Topánky nakupujte radšej v popoludňajších hodinách. Vyhnete sa rozčarovaniu, že topánka, ktorá vám dopoludnia tak krásne sedela, je vlastne príliš úzka.  Prejdite sa v predajni. Vyskúšajte celý pár obuvi. Pri skúšaní si topánky zašnurujte a niekoľkokrát sa prejdite po predajni. Používajte ponožky o takejto hrúbke, aké budete v topánkach bežne nosiť.

Topánky sa nemusia prispôsobiť  tvaru vašej nohy

Prsty musia mať svoje voľnejšie miesto v topánke. Sledujte, ako obuv padne v jednotlivých partiách. Dôležité je, či je pred prstami dostatočne dlhá vzdialenosť, to znamená u dospelých jeden centimeter, u detí 12 až 15 milimetrov. Či najširšia časť nohy v oblasti prstových kĺbov správne padne do zodpovedajúcej najširšej časti obuvi, či topánka dobre sedí na priehlavku. Obuv nesmie nikde tlačiť ani kĺzať z päty.

topanky converse

Každý výrobca má iný strih topánok. Nie každému musí sadnúť rovnaká veľkosť ale aj tvar priamo na chodidlo.

Hľadajte tvar topánky vhodný pre vašu nohu

Nájdite si tvar obuvi vhodný pre vašu nohu. Topánky určené na celodenné nosenie by mali kopírovať tvar nohy, nie sa snažiť prsty stlačiť do špičky. Topánka sa neprispôsobí. Neberte príliš vážne časté tvrdenie predavačov, že sa obuv časom prispôsobí. Radšej sa držte osvedčeného , že to čo sedí pri skúšaní, bude sedieť aj pri nosení.