Ratanové sedacie súpravy – zopár možno zaujímavých postrehov

Štandardný
sedacie súpravy

Sedacia súprava do záhrady

Radi by ste mali vo vašej záhrade ratanové sedacie súpravy? A viete vôbec čo ten ratan je? Je ratan strom, krík alebo nejaká iná rastlina? Asi by sme ho ťažko u nás hľadali niekde vo verejnom parku, lese či v záhradách našich susedov.

Ratan je palma. Jej materskou krajinou výskytu sú džungle Malajzie, Indonézie alebo aj Číny. Je známych viac ako 600 druhov tejto popínavej rastliny. Nie je to teda typický strom, ale popínavá, viniču podobná rastlina preplietaná pomedzi iné rastliny a stromy. Môže mať v priemere okolo 2-7 cm a dĺžku až stovky metrov.

Aké má ratan použitie?

sedacie súpravy

Ratanové sedačky v interiéri

Keď sa ratanová úroda zbiera, naseká sa na menšie kusy, odstráni sa z ratanových palíc vonkajšia suchá časť. Pevné ratanové jadro sa nechá sušiť na slnku a potom sa minimálne jednu sezónu skladuje niekde na suchom mieste. Odstránená kôra sa používa ako materiál na výplet alebo výrobu prútených košíkov a rôznych bytových doplnkov.

Samotné tvrdšie ratanové tyčky sú po vysušení triedené podľa kvality a používané na výrobu rôznych druhov nábytku a na ratanové sedacie súpravy. Ratan je výborný materiál hlavne preto, že je ľahký, pevný a odolný, vhodný na vonkajšie požívanie a je do určitej miery aj ohybný.

Ratanové sedacie súpravy – výroba

Vysušené a vytriedené ratanové palice sa vhodným spôsobom narovnávajú a takto sú pripravené na spracovanie a výrobu nábytku. Ratan sa dostal do Európy začiatkom 19. storočia a postupne sa stával obľúbeným materiálom pre košikárov a drobných výrobcov rôznych záhradných či bytových doplnkov. Dnes sa z neho vyrábajú celé ratanové sedacie súpravy do interiérov alebo aj záhrad. Nie je nič prekvapujúce, ak sa ratanový materiál používa aj na výrobu rôznych ručných prác či dekoratívnych interiérových bytových výrobkov.

Aké sú výhody ratanových sedacích súprav?

sedacia súprava

Netradičná ratanová sedačka

O popularite ratanového materiálu na výrobu ratanových sedacích súprav nie je nutné vôbec pochybovať. Vidíme ich často tak v interiéroch našich obydlí ako aj v otvorených záhradných priestoroch. Ratan je ohybný, tvarovateľný do rôznych zvláštnych tvarov a kompozícií.

Jeho zlatožltá svieža farba oživuje izbu či záhradu a občas jej dodáva aj niečo ako „príchuť“ tropického prostredia. Ratanové sedacie súpravy sú ľahké, takmer nepremokavé a ľahko sa s nimi manipuluje. Ratanové sedacie súpravy môžu byť vystavené aj extrémnym účinkom počasia. Odolávajú vlhkosti a teplotám a majú prirodzenú odolnosť voči hmyzu. Takže sa výborne hodia v interiéri aj exteriéri vášho bývania.

Ratan a bambus

Občas si niektorí z nás tieto dva materiály pletú. Ratan nie je bambus. Bambus je výnimočná dutá drevnatá tráva, aj keď dosahuje výšku a hrúbku stromov. Neuveriteľne rýchle rastie a má pestré uplatnenia. Nielen na výrobu rôznych praktických výrobkov denného použitia (a teda aj nábytku) ale je to aj výživná potrava.