Rekonštrukcia bytového jadra – prvý krok k modernej kúpeľni

Štandardný
rekonštrukcia bytového jadra

Rekonštrukcia bytového jadra vám umožní mať kúpeľnu presne podla svojich predstáv

Medzi prvé kroky pri kúpe či prerábaní staršieho panelákového bytu určite patrí rekonštrukcia bytového jadra a v dnešnej dobe i vnútorné zateplenie termo omietkami. Pri jadre ide o výmenu zväčša umakartového bytového jadra za novú murovanú kúpeľňu a toaletu. Veľa starších panelákových bytov už prešlo touto zmenou, no ešte stále sa nájdu aj byty v pôvodnom stave. Rekonštrukcia bytového jadra vám pomôže získať úplne nový, niekedy aj väčší priestor a modernú, funkčnú kúpeľňu ako zo stránok katalógu o modernom bývaní.

Rekonštrukcia bytového jadra – tehly alebo sadrokartón?

Každé pôvodné bytové jadro sa dá rekonštruovať dvoma rôznymi spôsobmi a to buď pomocou sadrokartónu, alebo s použitím tehál. Po odstránení bytového jadra a starých rozvodov sa teda môžu nové priečky vymurovať z tvárnic či tehál alebo sa vytvoria zo sadrokartónu. Ak sa rozhodnete pre murované priečky, treba počítať s dlhším časom prestavby (nakoľko sú potrebné aj omietky) a aj o niečo väčšou finančnou investíciou. Výhodou je lepšia zvuková izolácia ako pri sadrokartóne. Pri výbere omietky sa uistite, že sú odolné proti plesniam a sú vhodné aj do vlhkého prostredia. Profesionálne omietky s dekoračnými prvkami nájdete v produktoch od spoločnosti San Marco.

Rekonštrukcia bytového jadra pomocou sadrokartónu je lacnejšia, jednoduchšia aj rýchlejšia, pretože sa vykonáva len pomocou montáže jednotlivých dielov sadrokartónu, potrubie sa dá jednoducho skryť v priečkach a nie sú potrebné ani omietky.

Kedy je potrebné stavebné povolenie?

Pri veľmi rozsiahlej rekonštrukcii so zásahom do nosných konštrukcií sa už nezaobídete bez stavebného povolenia, ktorého vydanie môže trvať aj niekoľko týždňov a je k nemu potrebné doložiť aj vypracovaný projekt, čo znamená tiež určité finančné náklady. Vždy je to však lacnejšie a rozumnejšie ako robiť rekonštrukciu bytového jadra bez povolenia. Ak niekto z okolia takéto nepovolené počínanie nahlási, hrozí vám vysoká pokuta.

rekonštrukcia bytového jadra

Načerpajte inšpirácie aj na portáli www.homebydleni.cz!

Svojpomocne alebo s pomocou odborníkov?

Dôležité je tiež rozhodnúť sa pre serióznu firmu či remeselníkov, ktorých poveríte rekonštrukciou. Pokiaľ sa rozhodnete rekonštrukciu bytového jadra vykonať svojpomocne, bude to možno lacnejšie, ale musíte počítať s tým, že rekonštrukcia potrvá dlhší čas.

Odmenou za vynaložený čas aj finančné prostriedky vám ale nakoniec bude pekná, nová kúpeľňa, presne podľa vašich predstáv, kde si budete môcť dopriať príjemný relax. A to všetko aj vďaka portálu www.homebydleni.cz!