Rozložte si nábytok správne

Štandardný
Jedálenské stoly

Jedálenský stôl od slovenského výrobcu – Drevona.sk

V akejkoľvek miestnosti, ktorú sa snažíte zariadiť – či už pri sťahovaní, premiestňovaní nábytku alebo výmenou starého nábytku za nový – v každej miestnosti máte hlavný bod, ktorý určuje ako bude nábytok rozložený, kam bude smerovať, čo bude obklopovať. Hlavný bod tvorí zväčša nejaký kus nábytku, ktorý zaujme už pri vchode do miestnosti ako prvý. V jedálni alebo kuchyni to je najmä jedálenský stôl, v obývačke TV, v spálni sú to postele… Doplnkami okolo upozornite na hlavný bod.

Miery jednotlivého nábytku

Odmerajte si nábytok správne. Ak si kupujete nový nábytok, odmerajte si aj všetky miestnosti a až potom nakupujte. Napr. nekúpte si príliš veľkú posteľ, ktorá sa vám veľmi páči, no je príliš veľká do spálne. Okolo každého väčšieho nábytku by malo byť približne 90 cm voľného priestoru, aby sa dali používať.

Obývačka

Rozmiestnite sedenie. Myslite pri tom na hlavný bod v miestnosti a na veľkosť sedačiek – aby boli primerané veľkosti izby. Ak sa vám páči veľký a mohutný nábytok, v každej miestnosti zvoľte len jeden kus. Aj drahé skrine ak sú „natlačené“ v jednej miestnosti, môžu vyzerať lacno a izba bude pôsobiť ako zmätok.

Vytvorte otvorený priestor. Sedačky uložte tak, aby pôsobili usporiadane a priestranne. Sedačky by vás mali „vítať“, preto napríklad nikdy neuložte sedačky chrbtom k dverám.

Konferenčný stolík by mal byť v optimálnej vzdialenosti tak, že sa dá okolo neho chodiť, no zároveň, keď si sadnete, dočiahnete zložiť si na stôl šálku čaju, či ovládač.

Sedacie súpravy

Sedacie súpravy do obývačky – Drevona.sk

Správna výška

Nábytok

Nočný stolík – Drevona.sk

V každej miestnosti by ste mali mať okolitý nábytok vo výške, aby ste na neho dočiahli z danej polohy. Pri v obývacej miestnosti majte stolíky vo výške, aby ste na nich dočiahli so sedacej polohy, v spálni by vaše nočné stolíky mali byť vo výške, aby ste na ne dočiahli s ležiacej polohy. Pri doplnkovom nábytku použite symetriu. Nábytok tak bude vyzerať usporiadane a luxusne.

Zvážte dobre aj osvetlenie. Svietidlá v miestnosti sú rovnako dôležité ako samotný nábytok. Bodové stropné svietidlá či luster, to závisí od vášho vkusu. No je dobré mať aj iné svietidlá, napríklad nástenné, tlmiace, stojace lampy k sedačke pri čítaní, alebo nočné stolové lampy do spálne na nočný stolík. Okná by samozrejme nemali byť ničím blokované, aby ste mali v každej miestnosti dostatok denného svetla.