Rozmanitosť záhrady

Štandardný

Každá záhrada poskytuje domov aj mnohým iným živým bytostiam. K starostlivosti o ne a poskytnutie ideálneho prostredia na prežitie, môžete dopomôcť aj vy.

Kompostujte, kompostujte a opäť kompostujte

kompostovanie záhrady

Kompostovanie záhrady je veľmi užitočné

Váš záhradný odpad, pomáhate tým všetkým rastlinám v záhrade a aj živočíchom. A aj sebe. Urýchľuje sa takto prirodzená recyklácia živín podporením pôvodných rozklad-podporujúcich organizmov v pôde (tzv. saprofytov), hlavne húb a pôdnych baktérií. Náš vlastný kompost pridaný do pôdy robí pôdu zdravšou a prospieva to všetkému, čo žije v nej i na jej povrchu.

A kôpky rozkladajúceho sa odpadu poskytujú aj útulok pre mnohé červy, chrobáčiky, slepúchy či dokonca aj užovky. Vychutnávajúce si teplo samovznikajúce pri organickom kompostovaní rastlinnej hmoty zozbieranej po záhrade.

Poskytujte stravu a pitie pre vtákov celým rokom

Naše záhrady vďaka ich častej štebotavej prítomnosti ožívajú od skorého čerstvého rána. Je predsa úplne jednoduché dať na vhodné a bezpečné miesto nejakú zmes rastlinných semien. S nádobou plnou čerstvej a čistej vody. Súhlasíte aj s tým?

Nebuďte príliš poriadkumilovní, nechajte nejaké časti záhrady nedotknuté

Záhrady

Posedenie v záhrade na jeseň

To ale samozrejme vôbec neznamená, že by ste mali mať vo svojej záhrade nejaký neporiadok. Ale niekoľko drobných kôpok nahrabaného lístia na jeseň, prútený odpad či pár voľne ležiacich konárov môže poskytnúť prirodzené prostredie pre veľký počet živočíšnych druhov.

A ak necháte vaše trvalky neorezané pred zimou, potom ich duté steblá môžu slúžiť ako bezpečný úkryt pre hmyz na prezimovanie. Kôpky nedbalo umiestneného kamenia sú tiež vhodným prostredím, hlavne na zimu sa chystajúcim drobným plazom alebo obojživelníkom. Skúste to, už na túto jeseň, stojí to za to!

Starajte sa aj o staršie a dospelé stromy

stromy v záhrade

Stromy môžu byť domovom aj pre rôzne malé zvieratá

Väčšie a mohutnejšie rastliny ako sú stromy, sú samozrejme najvhodnejšie pre rozvoj rôznych voľne žijúcich živočíchov. Ak je však naša záhrada príliš malá či nevodná pre väčší strom, skúsme sa občas postarať aj o strom na vašej ulici.

Každý jeden strom predstavuje pestrý a vitálny habitat plný prejavov života, ktorý môže občas navštíviť aj váš pozemok. Najčastjšie v podobe kŕdľov vtákov. Alebo lietajúceho hmyzu.