Salmonela – pozor na to, čo jete

Štandardný

Salmonela je infekčná choroba, ktorú spôsobujú tyčinkové baktérie, nazývané Salmonela enterica. Táto choroba sa prejavuje akútnou hnačkou a objaviť sa môže rovnako u ľudí ako aj u zvierat.

salmonela

Salmonela a potraviny

Ako k nej môžete prísť

Salmonela sa objavuje najmä v letnom období. Príčinou jej vzniku môže byť nedostatočné tepelné spracovanie potravín alebo chyba v ich skladovaní. Keďže baktérie sú odolné voči nízkym teplotám, ich prenos je možný aj v prípade mrazených potravín, alebo napríklad zmrzliny, ktorú si v lete dá aspoň z času na čas väčšina z nás. Zdrojom infekcie bývajú najčastejšie vajcia alebo mäso, ktoré sa spracováva pri nízkych teplotách. Preto si treba dávať pozor na potraviny, ktoré ich obsahujú. Treba si dávať pozor na už spomínanú zmrzlinu, majonézy, krémy, údené mäso, šunky, salámy a podobne.

Salmonela sa do ľudského tela dostáva výlučne ústami, teda prostredníctvom jedla, ktoré skonzumujeme. Kyselina chlorovodíková v našom žalúdku, zabije väčšinu baktérií. Tie, ktoré kyselina nezabije sa dostanú do čreva, kde sa množia a spôsobujú zápal. Inkubačná doba je 48 hodín, no príznaky sa väčšinou prejavia už po 8-10 hodinách.

Príznaky a liečba ochorenia

Pri nakazení salmonelou sa ako prvá objaví vysoká teplota, bolesť brucha, zvracanie. K týmto symptómom sa potom pridáva aj hnačka. U pacienta sa ďalej môže vyskytnúť dehydratácia a to najmä u malých detí alebo starších ľudí. Je preto potrebné zabezpečiť dostatočný prísun tekutín.

Keď sa u človeka prejavia, tieto príznaky, mal by zájsť za svojim lekárom. Aby sa salmonela potvrdila, a vyvrátilo sa iné ochorenie, lekár kladie mnoho otázok, aby zistil čo sa mohlo stať. Preto mu treba povedať aj to, o čom si myslíte, že nie je podstatné. Liečba nie je nijak špeciálna. Lekár vám odporučí živočíšne uhlie alebo endiaron, ktoré dezinfikujú črevá. Nezabudnite piť veľa vody alebo čaju.

salmonela

Salmonela – tuky oleje

Prevencia voči salmonelóze

Aby ste zabránili nakazeniu salmonelózou, mali by ste dodržiavať niekoľko zásad. Vajcia a mäso kupujte z povolených predajní, ktoré ich uskladňujú v chladničkách. Vyhýbajte sa jedlám, ktoré nie sú dostatočne tepelne spracované. Hotové jedlá skladujte v chladničke, surové a uvarené potraviny by ste nemali mať vedľa seba. Ak na varenie používate mrazené potraviny, najprv ich dôkladne rozmrazte. Dbajte na hygienu osobnú aj na hygienu miesta, kde varíte. Surové vajcia sa neumývajú.

Ak sa chcete o salmonelóze dozvedieť viac, kliknite si na stránku modrykonik.cz.