Samopal Škorpión a jeho posledná verzia

Štandardný

Pred niekoľkými rokmi bol vo svetoznámej zbrojovke v Uherkom Brode vyrobený posledný vzor samopalu Škorpión. Nesie označenie samopal CZ SCORPION EVO 3 A1. Hoci sa nový samopal označením hlási k slávnej tradícii originálnych automatických zbraní Škorpión z počiatku 60. rokov minulého storočia, spoločné s nimi má len miesto výroby. Nový model predstavuje vysoko modernú adaptáciu klasickej samopalovej koncepcie. Najnovší samopal Škorpión vyniká konštrukčnou i technologickú jednoduchosťou, prepracovanou ergonómiou a nanajvýš atraktívnymi užívateľskými vlastnosťami.

Samopal Škorpión vz. 61

Meno Škorpión je neodmysliteľne spojené s originálnymi kompaktnými samopalmi, ktoré dnešná Česká zbrojovka, a.s. vyrábala dve desaťročia. Nevýhodou základného modelu vz.61 bol málo výkonný náboj 7,65 mm Browning. Od druhej polovice 90. rokov sa spoločnosť pokúsila využiť potenciál Škorpióna a prepracovať ho na výkonnejší kaliber. Najďalej sa dostal vývoj samopalu v kalibru 9 mm Luger, ktorý bol v roku 2003 pod označením CZ SKORPION 9×19 v malom počte uvedený na trh so zbraňami.

samopal škorpión

Samopal Škorpión CZ EVO 3 A1

Nový samopal Škorpión má slovenské korene

V roku 2001 sa objavili informácie o trojici slovenských nadšencov, ktorí sa pustili do vývoja nového samopalu Lauge, ktorý si vyslúžil uznanie odborníkov za premyslenosť a jednoduchosť. Spoločnosť Czuba prejavila záujem o slovenský projekt prvýkrát v roku 2004, ale čoskoro sa ukázalo, že prototyp zatiaľ zďaleka nespĺňal mimoriadne prísne podmienky, ktorými sa spoločnosť pri konštrukcii zbraní pre ozbrojené zložky riadi.Toto zistenie bolo pre slovenských konštruktérov impulzom k ďalšiemu vývoju a tak mohla byť v januári 2007 podpísaná dohoda o prevzatí nedokončenej trenčianskej samopalnej zbrane Českou zbrojovkou, a.s.

Tretia generácia samopalu Škorpión

V roku 2009 sa zbraň dočkala prvej verejnej prezentácie na jednom z veľtrhov v Brne. Okrem samotnej konštrukcie sa počas tohto roku dolaďoval tiež názov novej zbrane. Nakoniec sa ustálil do súčasnej podoby CZ SCORPION EVO 3 A1. Označenie EVO 3 znamená, že ide o tretiu generáciu Škorpióna. Samopal Škorpión je teda stále tu, mení sa a má svojich potomkov.