Samopal vz 58 – nestarnúca legenda

Štandardný

samopal vz 58-sklopna pažbaČeskoslovenký  samopal vz 58, označovaný aj ako SA vz. 58 je samočinná účinná puška a považuje sa na najväčšmi nedocenenú pušku 20. storočia. Je to vynikajúca zbraň ale jej konfigurácia je už trochu stará. V armáde sa používa od roku 1959 a patrí do základnej výzbroje ozbrojených síl  Slovenskej republiky a českej armády.  Využíva sa aj u indických špaciálnych síl a elitnej izrealskej jednotky ako náhrada za AK 47. Používa sa na ničenie živej sily nepriateľa streľbou a bodákom pre boj zblízka. Taktiež sa využíva na ničenie ľahko obrnených cieľov, streľbu na útočiace vrtuľníky alebo lietadlá.

Čím je samopal vz 58 špecifický

samopal vz 58Prvé čo si na ňom všimnete je to aký je ľahký a praktický. Štandarný zásobník obsahuje 30 rán a ako munícia sa používa puškový náboj 7,62×39 mm. Kvôli tomu si ho často mýlia s AK 47 no v skutočnosti sa mu viac podobá Walther P38, Baretta 92, Bren a Glock. Je možné strieľať jednotlivými ranami alebo dávkami malými (3 – 4 rany) a veľkými (10-13 rán).  Umožňuje to prepínač, ktorý ma viacej polôh. Sú označené ako 0 (zaistený), 1 (jednotlivé rany), 30 (dávka). Medzi hlavné časti vz. 58 patrí hlaveň, mieridlá, puzdro záveru, záver, spúšťadlo a pažba. Dostrel na jednotlivé ciele je 600m alebo 400m dávkou, 800m na skupinové ciele a 500m na vzdušné ciele.

Samopal vz 58 je konkurencieschopný aj dnes

Hoci samopal vz 58 v porovnaní s modernými zbraňami v mnohom zaostáva, vďaka kvalitným doplnkom dostupným na trhu sa im dokáže vyrovnať. Existuje niekoľko firiem ako napr. izraelská firma FAB Defense, ktorá vyrába príslušenstvo na samopal vz. 58 schválené aj pre použitie v slovenskej armáde. Práve tento izraelský výrobca je považovaný za najkvalitnejšieho s najlepšou ponukou.

Aj keď má už  tento samopal dlhšiu históriu, stále je považovaný za vysoko kvalitnú a spoľahlivú zbraň.  Vlastniť ho okrem príslušníkov polície a armády ho môžu napr. zberatelia, strážnici objektov a osoby chrániace cenné zásielky no iba pokiaľ dostanú výnimku. Iným osobám sa môže zbraň dostať do rúk iba v prípade, že bola znehodnotená a neumožňuje vystreliť  ostré náboje.