Sekera – prastarý nástroj rôznych druhov

Štandardný

Počas 19. storočia vzniklo množstvo rôznych typov sekier na použitie pri výrube dreva, štiepaní guľatiny a tvarovaní reziva. Každá sekera mala svoj účel. Bola a stále je nástrojom určeným pre konkrétnu prácu.

V tých časoch však sekera nebola masovo vyrábaná. Ručne ich vyrábali miestni kováči. Takže nástroj, s ktorý ste dostali bol jedinečný. Podobne bol jedinečný aj typ stromov v miestnej oblasti, čo ovplyvnilo tvar a hmotnosť sekery – tvrdé drevo si vyžadovalo ťažšie a robustnejšie sekery. Práca, ktorá sa s ňou robila tiež robila veľký rozdiel. Môžete použiť obyčajnú sekeru na vyrúbanie stromu, štiepanie dreva, aj na tesanie guľatiny ale nie je to veľmi praktické. Každá práca dostala jedinečné náradie vhodné na efektívne vykonávanie každej úlohy. Preto existuje tak veľa rôznych typov osí a vzorov hlavy. Teraz, keď viete, prečo ich je tak veľa, pozrime sa na tie najpoužívanejšie.

sekera
Klasická sekera do lesa

Ktorá sekera je najviac používaná?

Sekera do lesa zahŕňa väčšinu známych (a obyčajných) sekier od malých sekier na vetvičky až po veľké sekery na rúbanie celých stromov. Sú určené na použitie v zalesnených oblastiach. Dĺžka rukoväte sa môže pohybovať od 10 do 36 palcov na dĺžku. Hmotnosť hlavy kolíše v závislosti od zamýšľanej funkcie.

Často používaná je aj sekera na štiepanie. Ako naznačuje jej názov, je určená na kálanie palivového dreva. Ich hlava je ťažká a tvarovaná inak ako ostatné osi, s hrubým tvarom „V“. Váži o niečo viac ako obyčajná sekera do lesa. Pri porovnávaní hlavy štiepacej sekery s inými typmi si môžete jasne všimnúť jej oveľa väčší, objemný tvar. Tento dizajn má však svoje odôvodnenie, pretože pod takýmto uhlom totiž účinnejšie rozdeľuje a odtláča od seba rozdelené časti kálaného dreva.

sekera
Vikingovia mali radi hlavne všestrannosť

Sekera a jej ďalšie typy

Okrem sekery do lesa a sekery na štiepanie existujú ďalšie iné varianty. Čo sa ešte použitia na drevo týka, je to určite tá tesárska, ktorá má širšiu a užšiu hlavu. Ďalej existuje sekera, ktorú ste mohli vidieť napríklad v Game of Thrones alebo The Lord of the Rings – dvojsečná sekera. Ďalšie známy typy sekier sú napríklad vikingské bojové sekery, napr. tá dánska je typická svojou širokou hlavou smerujúcou dohora. Ďalej to je Tomahawk, ktorý používali Indiáni hlavne na hádzanie. Nezabudnime ani na našu typickú Valašku, ktorá slúžila ako ochrana pred banditmi a zvieratami na holiach a zároveň ako palica na chodenie.