Škola v prírode – ako to zvládnuť?

Štandardný
škola v prírode

Škola v prírode je pre deti obrovským dobrodružstvom

Škola v prírode je často prvou skúsenosťou a aj skúškou samostatnosti dieťaťa. Stráviť nejaký čas bez starostlivosti mami či otca, mimo svojej rodiny a domáceho prostredia môže byť niekedy riadnou skúškou nervov a to nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Pre deti sú však potrebné aj takéto skúsenosti, kde sa musia v mnohých veciach spoľahnúť predovšetkým sami na seba a učiť sa tak zodpovednosti a samostatnosti. Škola v prírode je však zároveň aj veľkým dobrodružstvom plným nových zážitkov, skúseností, priateľstiev a je tiež dobrou príležitosťou pre stmelenie celého kolektívu.

Ako pripraviť dieťa na pobyt v škole v prírode

Okrem zoznamu vecí, ktoré bude vaše dieťa v škole v prírode potrebovať ako napr. oblečenie, pršiplášť, nepremokavá pevná obuv, repelent, hygienické potreby, baterka, ruksak či obľúbená hračka, je potrebné dieťa na školu v prírode pripraviť aj iným spôsobom ako len dôkladne zbalenou batožinou. Dieťaťu najviac pomôžeme tým, že ho učíme byť samostatnejším v bežných každodenných situáciách ako je napr. hygiena, obliekanie a školákov už učíme aj zaobchádzaniu s peniazmi, keďže deti do školy prírody zväčša dostávajú aj nejaké to vreckové. Aj samotné balenie do školy v prírode by malo prebiehať za asistencie dieťaťa, aby malo prehľad o tom, čo má zabalené a tiež o tom, ako sa má pobaliť, keď sa škola v prírode skončí.

škola v prírode

Jednou z najdôležitejších vecí je pri balení dieťaťa do školy prírody nezabudnúť na vhodné oblečenie a obuv

Škola v prírode nie je vhodným miestom pre drahé veci

Škola v prírode nie je vhodným miestom pre žiadnu drahú elektroniku ako sú notebooky či tablety a pre dnešné deti, ktoré trávia až príliš veľa času za počítačmi, je to veľmi prospešná zmena stráviť zopár dní bežnými detskými hrami v prírode s reálnymi a nie virtuálnymi kamarátmi. Otázka používania mobilov v škole v prírode je veľmi individuálnou záležitosťou a je najlepšie poradiť sa s pani učiteľkou aký telefonický kontakt s dieťaťom a v akom čase bude možný (napr. na pevnú linku ubytovacieho zariadenia alebo prostredníctvom mobilu niektorého z pedagógov).