Škola v prírode je nezabudnuteľný zážitok pre každé dieťa

Štandardný

Na konci školského roka sa väčšinou žiaci prvého stupňa chystajú na pobyt v škole v prírode. Niektoré sa tešia, iné majú trochu strach, no po návrate stadiaľ nenájdete jedno jediné dieťa, ktoré by ľutovalo, že tam bolo. Deti milujú školu v prírode, pretože po dlhom a náročnom roku v školských laviciach je pre ne škola v prírode príjemnou a vítanou zmenou, pretože vyučovanie prebieha netradične – v prírode. Paradoxne sú to práve rodičia, čo si myslia, že ich ratolesť tento takmer týždňový pobyt nezvládne a stres tak bežne prenášajú na svoje dieťa. Netreba z toho ale robiť zbytočný problém a treba deťom veriť, že to všetko perfektne zvládnu – neskôr budete sami prekvapení, aké samostatné vaše deti sú.

škola v prírode

Škola v prírode: deti sa učia spoznávať okolitý svet všetkými zmyslami

Škola v prírode upevní kamarátstva

Škola v prírode trvá 5 alebo 6 dní a zvyčajne je to pre dieťa prvý krát v jeho živote, kedy strávi taký dlhý čas bez svojich rodičov. Vedzte ale, že tento pobyt im dá veľmi veľa skúseností, skvele si oddýchnu a získajú množstvo krásnych spomienok, na ktoré budú ešte dlho spomínať. Spoločné aktivity so spolužiakmi ich ako kolektív zblížia a počas pobytu sa umocnia kamarátstva, ale aj vzťahy s učiteľmi. Zároveň sa naučia väčšej samostatnosti, pretože za nimi nebudú stáť ich rodičia, nebudú za nich rozhodovať, ani namiesto nich robiť veci a tak budú nútené rozhodovať sa a konať za seba. Okrem toho pár dní voľna dobre padne aj rodičom a keď sa ich dieťa vráti naspäť domov, budú môcť počúvať všetky zážitky, ktoré si so sebou prinieslo.

školy v prírode

Získavajú nové, alebo upevňujú existujúce vzťahy

Čo zbaliť do kufra?

Večnou dilemou pre rodičov ostáva, čo majú svojim deťom do školy v prírode zabaliť, aby im nič nechýbalo a zároveň tam zbytočne nenosili niečo, čo nebudú potrebovať. Každá škola by mala poslať rodičom presný zoznam vecí, ktoré budú deti potrebovať. V podstate by v zozname mali byť samozrejmosti ako spodné prádlo, ponožky, pyžamo, pohodlné športové oblečenie, ale aj oblečenie do mesta, hygienické potreby, športová obuv, tenisky, prezuvky a nemali by ste zabudnúť pribaliť nejaké sladkosti a malé vreckové. Samozrejme pokiaľ vaše dieťa užíva nejaké lieky – napríklad na alergiu – informujte o tom učiteľku, ktorá dohliadne na to, aby ich pravidelne užil. Kufor pobalený a škola v prírode sa môže začať!