Správne rozmiestnenie svietidiel v miestnosti

Štandardný

Ja sám som osobne už po niekoľkýkrát v situácii, kedy sa rozhodujeme ako pokračovať v rozvodoch elektroinštalácie na našej vidieckej rodinnej chalupe. Robíme to v určitých etapách, každý rok niečo a celkom sa nám to darí dotvárať. Pripravujem sa nato celkom zodpovedne, naštudujem si niečo, poradím sa s elektrikárom. Výber a nákup svietidiel sa snažím nepodceňovať. Ich umiestnenie je občas limitované charakterom a tvarom miestností.

Každá izba má mať svoje charakteristické svietidlo

svietidlo

Každá miestnoť si vyžaduje svoje charakteristické svetlo.

Ešte pred tým, než si dojednáme šikovného a spoľahlivého elektrikára či vyrazíme  do predajne so svietidlami, je nutné si uvedomiť, že v každej akejkoľvek miestnosti či izbe existuje viacero prekážok brániacich šíreniu svetla. Nemusí to byť len rozmiestnený nábytok, sedacia súprava alebo kvetináčové stojany. To, že do jedného kúta veľkej priestorovej miestnosti postavíte niekoľko lámp s výkonnými žiarovkami, ešte nie je zárukou toho, že budete mať dostatočne osvetlenú celú miestnosť. Tu samozrejme platí, že čím vyššie je svietidlo umiestnené, tým lepšie sa svetlo šíri. V čase, keď riešite systém osvetlenia, by ste teda mali mať jasnú predstavu o všetkých prekážkach pre šírenie svetla. Lepšie sa nám potom typ svietidla a jeho  umiestnenie bude vyberať.

Rozmiestnenie svietidiel je kľúčové

Vhodné a cielené rozmiestnenie svietidiel musí zaručiť dostatočné osvetlenie celej miestnosti. Aj tu u mňa na chalupe. Kde sa snažíme skombinovať denné svetlo s niekoľkými typmi svietidiel a dokonca aj so svetlom z  dominantného krbu v jednej z miestností. Áno, dôležitý je samozrejme aj typ a celkový charakter osvetlenia. Konštrukcia svietidla, jeho umiestnenie a  použitý materiál dodáva miestnosti atmosféru.

led svietidlo

LED svietidlo Vikon.

Svietidlo má prispieť k príjemnosti

Správne svietidlo nám má spríjemniť pobyt v našej domácnosti, pracovisku alebo aj na chalupe v prírode. Počas celého dňa a v každom ročnom období. Ideálna je kombinácia prirodzeného denného svetla s tým umelým. A o to sa snažíme aj tu, na tejto chalupe, kde práve dokončujem tento príspevok.