Stále obľúbený ratanový nábytok

Štandardný

Záhradný nábytok z prírodných materiálov sa teší veľkej obľube nielen vďaka svojmu prirodzenému vzhľadu, ale aj relatívne dobrej odolnosti.  Na trhu je možné nájsť nábytok z najrôznejších prírodných materiálov ako sú bambus, prútie, banánové lístie, vodný hyacint, teak, či drevo. Už niekoľko rokov však medzi ten najpreferovanejší nábytok pre záhrady, terasy a balkóny patrí ratanový nábytok. Ba dokonca je ratanový nábytok obľúbeným prvkom aj v interiérovom dizajne.

Ratan – kde sa vzal, tu sa vzal

Ratan je pružný, odolný a navyše krásny materiál, ktorý sa získava z palmy Calamus rotang. Tá rastie najmä v tropických pralesoch Indonézie, Filipín, Číny a Malajzie. Vzhľadom na to, že na výrobu ratanového nábytku sa používajú vzdušné korene tejto rastliny, pričom živelne rastúci popínavý strom zostáva stáť, nedochádza k drastickému klčovaniu pralesov.

ratanovy-nabytok-1

Ratanový nábytok sa skvele hodí aj do domácnosti

Ratanový nábytok a jeho variabilita

I keď si ratanový nábytok predstavujeme najčastejšie vonku na terase, balkóne či zimnej záhrade, vďaka svojim vlastnostiam je rovnako často používaný  aj v bytovom dizajne. Vďaka odolnosti voči vzdušnej vlhkosti môžete ratanové stoličky a kreslá nájsť v kúpeľniach i wellness centrách. Ratan je na dotyk totiž omnoho príjemnejší ako plast. Bežne sa z ratanu vyrábajú sedacie súpravy, komody, police, koše a dokonca aj rôzne bytové doplnky ako tienidlá lámp, obaly kvetináčov a iné dekorácie.

Druhy ratanu

Interiérový dizajn využíva nábytok z lúpaného ratanu (pitriet), kedy je ratan zbavený kôry, má hladký povrch a následne sa upravuje morením v odtieňoch svetlej až tmavo hnedej farby. Nelúpaný ratan (pulut) sa využíva prevažne na výrobu nábytku do exteriéru, pretože na ňom zostáva pevná kôra, vyznačuje sa dobrou odolnosťou, ktorá sa ešte zvyšuje nanesením ochranného laku.

ratanovy-nabytok-2

Ratanový nábytok ako zaujímavý prvok interiéru

Prečo si vybrať ratanový nábytok?

Nábytok z ratanu je ľahký a pritom pružný a pevný. Ľahko sa udržiava a nevyžaduje komplikovanú údržbu. Výhodou stoličiek z ratanu je to, že sa k nim v lete neprilepíte, lebo sú priedušné. Ratanový nábytok má prirodzený prírodný vzhľad a preto sa dá veľmi dobre a ľahko zakomponovať do vonkajšieho prostredia.