Staráte sa pravidelne o svoje kontaktné šošovky?

Štandardný

Dôvodov, prečo sa rozhodnúť pre občasné alebo pravidelné nosenie kontaktných šošoviek je niekoľko. V dnešnom občas pestrom a hektickom spôsobe nášho života je takéto riešenie pre naše videnie veľmi pohodlné a praktické. Pri správnom a detailnom vyšetrení, výbere a príprave kontaktných šošoviek, ich odbornom nasadení, správnej starostlivosti a pravidelnej kontrole sú maximálne bezpečné aj voči našim očiam. Niekto uprednostňuje klasické dioptrické okuliare. Má ich rád, dotvárajú jeho osobnosť, má na výber niekoľko modelov na rôzne príležitosti. Kontaktné šošovky na rozdiel od okuliarov však  poskytujú dokonalú korekciu vášho zraku. Podporujú náš prirodzený vzhľad, pri ich používaní nedochádza ku skresleniu ani deformácii. Všetko vidíte prirodzene. Oceňujú ich športovci, turisti a cestovatelia, niektoré druhy zamestnania. Skrátka kontaktné šošovky vás zbavia mnohých každodenných obmedzení a poskytujú nám množstvo príjemných a oslobodzujúcich pocitov.

kontaktné šošovky
Kontaktné šošovky Clarity

Pravidelná kontrola kontaktných šošoviek.

     Kontaktné šošovky sa po prvýkrát nasadzujú špecialistom priamo v očnej optike. Neskôr si ich môžeme podľa všeobecných pravidiel a postupu nasadzovať podľa potreby sami. Potrebujú však opatrnú starostlivosť, pozornosť a pravidelnú kontrolu v očnej optike. Pokiaľ ich nosíme každodenne, potom by sme sa tam mali objaviť raz za polroka. Ak si ale kontaktné šošovky nasadzujeme len príležitostne, potom by sme mali absolvovať podrobnú kontrolu raz ročne. Do očnej optiky by ste mali zavítať aj v prípade, že kontaktné šošovky používate denne bez akýchkoľvek vedľajších účinkov. Pretože aj vtedy sa môžu vyskytovať drobné a nenápadné zmeny vedúce k možnému vážnejšiemu poškodenie zraku.

kontaktné šošovky
Kontaktné šošovky Proclear

Kedy sa vybrať do očnej optiky

   V priebehu rutinnej kontroly v očnej optike sa hodnotí stav predného segmentu oka (spojivky, rohovky, viečok) ako aj  vplyv nosenia kontaktných šošoviek na zdravie  očí.  Príznakov naznačujúcich, že niečo nie je v poriadku, je niekoľko. Od nepohodlia pri nosení šošoviek, začervenanie a podráždenie očí, horšie videnie do diaľky či pri čítaní, pocit suchosti či nadmerného slzenia očí. Je to samozrejme aj o subjektívnych pocitoch. Rozhovor s optikom môže veľa objasniť. Vyšetrí vás, porozpráva sa, vysvetlí vhodné odporúčania a starostlivosť o vaše kontaktné šošovky ako aj  oči.  Prípadne aj navrhne možné riešenia prípadných problémov. Napríklad správny druh kvapiek, hygienu viečok, obklady alebo aj ako  používať prijateľný olejček.