Starostlivosť o zdravý spánok – matrace a vankúše

Štandardný

matraceRád a tipov ohľadom zdravého spánku nájdete na internete, ale aj všade inde (napr. v časopisoch, novinách či knihách) až nadmerné množstvo. K tým najčastejším a najznámejším patria pravidlá ako napr. že kvalitný spánok by mal trvať 8 hodín, najzdravší spánok je od 20.00 hod. do 4.00 hod. a tiež, že miestnosť, v ktorej budete spať, by ste mali predtým poriadne vyvetrať. Hoci, aj tieto informácie sa zvyknú často líšiť v závislosti od zdroja.

Menej informácií už nájdete o tom, aké matrace a vankúše sú vhodné pre čo najkvalitnejší spánok, aby ste sa ráno prebudili oddýchnutý a plný energie do ďalšieho dňa. Práve z toho dôvodu sme sa my rozhodli napísať vám článok venovaný hlavne tejto téme.

Zdravý spánok a vankúše

Začneme vankúšmi – tie by mali byť z prírodných materiálov, ako napr. páperie alebo vlna, ktoré používali už naše staré mamy. Samozrejme to platí iba v prípade, že netrpíte rôznymi alergiami. V tom prípade sa v obchodoch poobzerajte radšej po antialergických vankúšoch, ktoré vám zabezpečia spánok bez toho, aby vás rušili nepríjemnosti spojené s alergiami. V špecializovaných predajniach nájdete aj novinku – anatomicky tvarované vankúše, ktoré sa dokonale prispôsobia vášmu telu a zabezpečia vám tak ešte väčšie pohodlie.

Zdravý spánok a matrace

Matrace sú o čosi rozsiahlejšia téma a to, či si vybrať z ponuky obchodov pružinové, latexové alebo iné matrace je skôr na samostatné články. Preto vám dnes chceme skôr ponúknuť niekoľko tipov na to, ako sa starať o matrace, ktoré už doma máte, tak, aby vám zabezpečili naozaj čo najlepší spánok počas nocí.

matracePokiaľ si myslíte, že úplne postačí, ak na matrace natiahnete plachtu a ochránite ho tak pred nečistotami a baktériami, ste na omyle. Najlepšie je, ak na matrac položíte ešte aj špeciálnu podložku, ktorá sa dá pohodlne vyprať v práčke a až na ňu následne položíte plachty. Takisto nezabúdajte na to, že matrace je nutné pravidelne prevracať na druhú stranu. Odporúčaná doba je väčšinou 3 – 6 mesiacov. A na záver pridávame ešte jeden menší tip: Počuli ste už o čistení matracov sódou bikarbónou?