Sú diabolky a označenie diabolo to isté?

Štandardný

Pokiaľ si len občas zastrieľate na papierový terč zo vzduchovky alebo vzduchovej pištole, tak je odpoveď na otázku uvedenú v nadpise tohoto stručného príspevku jasná. Drobné, pre všetkých chlapcov dobre známe olovené náboje, sa označujú jednoducho diabolky. Pri ich nákupe v špeciálnych predajniach so zbraňami a strelivom sa však často na ich balení objavuje aj slovko diabolo. Výrobcov a dodávateľov diabolo je na našom trhu niekoľko, záleží aj od vás a čo očakávate od streľby zo vzduchovky. Či vám ide len o príležitostnú rekreačnú streľbu v rámci dovolenky, alebo sa venujte skôr náročnejšej športovej streľbe zo vzduchových zbraní. Či už strieľate z pušky alebo pištole, diabolkami kalibru 4,5 mm, 5,0 mm alebo 5,5 mm, vonku alebo v interiéri, na papierový alebo skladací terč na vzdialenosť 10 alebo 50 metrov, na našom trhu dostanete kúpiť širokú škálu druhov diabolo pre vašu streľbu.

diabolo

Diabolo strelivo

Olovené strelivo diabolo môže mať rôzny tvar

Diabolky s plochou hlavičkou sú skôr určené pre športovú streľbu na papierové terče. Hodia sa pre vzduchové zbrane s nižšou úsťovou rýchlosťou. Majú horšiu balistickú dráhu kvôli vyššiemu odporu vzduchu. Vďaka tvaru hlavičky vyseknú presné koliesko do papierového terča a výsledný nástrel sa potom dobre odčítava. Diabolo s polguľatou hlavičkou je vhodné tak pre streľbu na terč ako aj pre lov. Takáto diabolka stráca oveľa menej energie počas letu. Pri tomto type streliva do vzduchovky veľmi záleží na kvalite spracovania, priemeru diabolky a jej hmotnosti.

diabolo

Strelivo rôznych typov a priemerov

Diabolo špicaté alebo s dutinkou?

Diabolky so špicatou hlavičkou sú vhodné na streľbu na väčšie vzdialenosti. Vďaka svojmu tvaru dobre prenikajú mäkkou tkaninou a preto nie sú vhodné na lov. Diabolky s expanznou dutinkou nie sú vhodné na ultra presnú streľbu , ale hodia sa vynikajúco na lov. Pri prenikaní cieľom sa deformujú a dochádza k predávaniu maximálne možnej kinetickej energie. Tam, kde je povolený lov vzduchovkami, sa loví práve týmito strelami diabolo.