Svietidlá sú podstatnou zložkou bytového dizajnu

Štandardný

Určite nie je ani pre vás žiadnou novinkou, že dnes už existujú aj interiérové štúdia, ktoré sa doslova špecializujú hlavne na správne osvetlenie a výber svietidiel do našich nových domov či bytov po rekonštrukcii. Ak ste v takejto alebo podobnej situácii, potom stretnutie  s odborníkom na osvetlenie v interiérovom štúdiu  vám pomôže rozhodnúť sa ako a aké svietidlá rozmiestniť v jednotlivých miestnostiach tak, aby ste mali čo najväčšie domáce pohodlie.

svietidlá

Vhodne zvolené doplnkové svietidlá dotvárajú charakter miestnosti

 Aj nábytok a bytové doplnky majú byť príjemne osvetlené

Obklopujeme sa nábytkom, po  stenách máme obrazy a obrázky vhodne zladené s interiérovými farbami stien miestností. Snažíme sa, aby sme to mali pekné, spestrujeme si to kvetmi, policami plnými kníh a keramiky. Osvetlenie je veľmi dôležitým prvkom, ktorý podporuje naše pocity a nálady tak, aby sme sa vo svojom byte cítili čo najpríjemnejšie.

Návrhy interiérov majú zakomponované aj vhodné svietidlá

Ešte pred tým, než navštívime špecializovaný obchod alebo navštívime nejaké to vytipované interiérové štúdio a budeme si vyberať osvetlenie do nášho bytu, bolo by vhodné sa po dome alebo byte rozhliadnuť a dôkladne si premyslieť, čo od akého osvetlenia vlastne požadujeme. O dosť iná je situácia, kedy sa chystáme k rekonštrukcii nášho bytu. Zhruba sa dá povedať, že sa rozlišujú tri základné typy osvetlenia – centrálne, miestne a doplnkové osvetlenie.

svietidlá

Svietidlá v rámci jedného veľkého priestoru nemusia byť vždy rovnaké

 Funkcií svietidla je však niekoľko

Okrem základnej funkcie každého svietidla, ktorou je bezpečné osvetlenie, by každé svietidlo malo umožňovať jeho jednoduchú montáž a údržbu.  Každé svietidlo umiestnené v našom domove má byť funkčné a  spoľahlivo nás ochrániť pred dotykovým napätím. Svietidlo má odolávať prostrediu, pre ktoré je určené a nemalo by pôsobiť rušivo v kontexte s nábytkom, bytovými doplnkami či prevládajúcimi interiérovými farbami v miestnosti.

Kombinácia druhov svietidiel

Centrálne osvetlenie v miestnosti, akým môže byť  luster, závesné osvetlenie či nejaký druh stropného svietidla, zaistí potrebné osvetlenie pre základnú orientáciu v priestore. Umiestňuje sa spravidla doprostred stropu, aby sme zaistili rovnomerný rozptyl svetelných lúčov. Lokálne osvetlenie zaistí kvalitnejšie osvetlenie konkrétneho miesta na čítanie, nasvietenie pracovnej dosky či stola. K týmto účelom možno využiť nástenné svietidlá, čítacie či stolné lampy. Dekoratívne svietidlá  slúžia väčšinou ako  bodové svetlá, ktoré vám v súlade s možným interiérovým návrhom  nasvietia úzkym svetelným kužeľom konkrétnu izbovú dekoráciu.

svietidlá

Jemná a vkusné svietidlo do obývacích priestorov