Je teakový záhradný nábytok skutočne tak odolný?

Štandardný

V dnešných časoch je na trhu  našťastie dostatočná pestrosť a výber záhradného nábytku, ktorý odoláva prírodným rozmarom a ponúka ako pohodlie, tak minimum údržby.  Začnúc  nábytkom z teaku či severskej borovice až po hliníkové a  ratanové kreslá, záhradné sedacie súpravy  a končiac dizajnovými lahôdkami z plastu do modernejších interiérov záhrad. Vhodne zvolený materiál a prevedenie záhradného nábytku sa môže stať súčasťou odpočinkovej zóny  záhradného interiéru, ktorého príjemným doplnkom môže byť nielen žijúce záhradné jazierko pokryté leknami, ale aj detská šmýkačka a  primerané pieskovisko pre našich najmenších.

teakovy-zahradny-nabytok-3

Teakový záhradný nábytok

Drevo niečo vydrží. Ale len niektoré

Nábytku zhotoveného z teaku, dreva meranti či severskej borovice nevadí takmer nič. Ani páľavé slnko, intenzívny dážď ani teploty pod nulou. Ak však chcete udržať ich prirodzenú farbu, napríklad medovo hnedé sfarbenie teaku, a zabrániť vzniku strieborno-sivej patiny, ktorá je výsledkom pôsobenia prírodných vplyvov, je nutné nábytok čas od času ošetriť špeciálnymi prípravkami. Teakový olej je vhodný aj na drevo meranti, početnosť náterov závisí od umiestnenia a intenzite používania nábytku. Všeobecne platí, že náter nábytku teakovým olejom je treba aplikovať vo chvíli, keď povrch nábytku zmatnie a dažďová voda prestane zostávať na povrchu nábytku vo forme kvapiek  a začne sa vpíjať do dreva. Prvý náter sa odporúča vykonať najneskôr do konca prvého mesiaca používania teakového nábytku.

teakovy-zahradny-nabytok-2

Teakový záhradný nábytok odoláva počasiu

 

Radšej aj teakový záhradný nábytok na zimu do záhradného domčeka?

Na jeseň stačí drevený záhradný nábytok očistiť,  nechať ho vyschnúť a potom uložiť napríklad do garáže alebo iných nevykurovaných priestorov. Teakový nábytok však môže zostať aj na záhradnej terase alebo aj úplne vonku na zámkovej dlažbe po celú zimu. Teakový záhradný nábytok  toho vydrží naozaj veľa. Ak sa však rozhodnete ponechať svoj záhradný nábytok cez zimu vonku, uistite sa, že sú všetky skrutky a spoje starostlivo utiahnuté. V opačnom prípade môže dôjsť k popraskaniu dreva dôsledkom pnutia zmrznutej vody, ktorá by mohla ľahko preniknúť do priestorov spôsobených neutiahnutým kovaním.