Topánky na podpätku a ich história

Štandardný

Vysoké podpätky dnes nosíme vďaka mužom

topánkyHistória topánok na podpätku sa začala písať niekedy v 15. storočí. V tomto období však mali iný význam alebo funkciu ako dnes. Topánky na podpätkoch vtedy nosili muži na Blízkom východe, konkrétne vojaci, ktorým počas streľby z luku pomáhali lepšie sa udržať na koni.

Podpätky sa časom dostali aj do Európy. Nosili ich hlavne muži aristokrati.  Vďaka podpätkom viac vynikala ich mužnosť. Postupne sa však nosenie topánok s podpätkami rozšírilo aj medzi nižšie vrstvy, a preto bolo treba urobiť isté opatrenia. Muži z bohatých vrstiev predsa nemohli nosiť také topánky aké nosili chudobní.  Na scénu preto prichádzajú topánky s vysokým podpätkom, ktoré mali tieto vrstvy odlišovať. Týmto obdobím sa inšpiroval návrhár Christian LouBoutin. Jeho inšpiráciou boli topánky na vysokom podpätku s červenou podrážkou, ktoré nosili iba aristokrati. Topánky z jeho dielne sú dnes vyhľadávaným módnym doplnkom mnohých žien.

Ženy začali s podpätkami aby sa vyrovnali mužom

Ženy sa o topánky na podpätku začali zaujímať až niekedy v polovici 17. storočia. Začali viac napodobňovať mužov. Nosili podpätky, fajčili fajky, vlasy si strihali na krátko a na hlave nosili pánske klobúky. Dizajn pánskych topánok od dámskych sa začal rozlišovať až koncom 17. storočia. Dámske podpätky boli vyššie a užšie, pánske naopak nižšie a hrubšie. Dôsledkom tohto všetkého bolo, že topánky na podpätkoch začali budiť zženštilý dojem a vyzerali neprakticky. Preto muži začali nosiť topánky aj oblečenie, ktoré boli pohodlnejšie, ľahšie a menej výrazné.topánky

Pre ženy však topánky na vysokom podpätku zostávali obuvou, ktorá nebola veľmi praktická a preto ju nosili len sporadicky. To sa zmenilo v polovici 19. storočia kedy sa na topánky na podpätku prestalo hľadieť iba ako na obyčajnú obuv, ale aj ako na obuv, ktorá ženám pridáva sexappeal. Preto topánky na vysokom podpätku, hoci nie sú veľmi praktické a pohodlné, tešia sa čoraz väčšiemu záujmu zo strany žien. Sú sexy a predlžujú nohy, a čím viac ich v dámskom šatníku je, tým je žena spokojnejšia.