Topánky patria do botníka

Štandardný

Kam uložiť topánky, aby sme ich mali po ruke, ale nie na očiach? Do botníka. Potrebné, neskladné a vždy vo väčšom počte – to sú topánky. Ich uskladanie je často problémom, vybrať ten správny botník je preto jedným z dôležitých rozhodnutí, ktoré pri zariaďovaní interiéru predsiene urobíme. Každý z nás  potrebuje počas roka v priemere osem až desať párov topánok – od prezúvok, topánok spoločenských cez športovú obuv až po tie pre každodenné nosenie. Situáciu s ich uložením komplikuje aj fakt, že nie všetky používame po celý rok. Pre bežnú štvorčlennú rodinu preto môže byť celkom náročné uložiť všetku obuv hygienicky, prehľadne, bezpečne. Jednoducho tak, aby ju nenapadli škodcovia či nebola zasiahnutá plesňami a tiež aby k nej bol ľahký prístup.

botniky-1

Botník by mal byť súčasťou každej domácnosti

 

Botník praktický, pevný ale aj pekný

Používané topánky musia byť naopak dobre prístupné a prehľadne uložené. Každý pár by mal mať svoje miesto. Výnimkou môžu byť  napríklad malé detské ľahké vonkajšie topánky  a podobné prezuvky, pre ktoré môžeme vymedziť drôtený, nie príliš hlboký kôš, v ktorom sú tieto všeobecne veľmi neskladné topánky na jednom mieste. Rovnakým spôsobom je možné uložiť aj domáce papuče, prípadne ľahké letné topánky – žabky či šnurovacie sandále, háčkované topánky a podobne. Všetky ostatné topánky ukladáme samostatne na police v botníku, umiestnenom spravidla v predsieni.

botnik

Štýlová, dizajnový botník

 

Botník ako súčasť predsieňového nábytku

Botník by mal byť vždy uzatvárateľný, pokiaľ ide o štýl, mal by vždy korešpondovať s interiérovým vybavením miestnosti. Či už ako čisto dizajnový kúsok, tak bežný kus nábytku, alebo retro po príbuzných. Praktickejší  je určite  typ s hornou odkladacou či sedacou plochou, na ktorú je možné odložiť veci či si sadnúť pri obúvaní. Dôležitý je aj materiál – topánky sú často mokré alebo znečistené, a preto plochy, s ktorými prídu topánky do styku, by mali byť odolné proti vlhkosti a mechanickému poškodeniu. A taktiež dobre udržiavateľné. Ak zvolíme botník z masívneho dreva, vždy dbáme na kvalitnú povrchovú úpravu.