Tradičný nábytok – Indické slony aj Japonskí draci

Štandardný

Čo vám napadne, keď sa povie tradičný nábytok? Keďže pre každého pojem „tradičnosť“ znamená niečo iné, s určitosťou môžeme povedať, že tu platí pravidlo sto ľudí, sto chutí. Avšak čo platí pre ľudí, neplatí pre krajiny, a preto sme sa pozreli, ako vyzerá tradičný nábytok v dvoch krajinách. Jednu krajinu charakterizuje nábytok podpísaný mnohými ornamentami, kresbami, výrezmi či farbami. Iná krajina je zasa menej benevolentnejšia a preto predstava tradičného nábytku zobrazuje čisté línie jemne zaoblených či geometrických tvarov.

tradičný nábytok

Tradičný nábytok v japonskom šate.

Keď je tradičný nábytok zem, mangové drevo a množstvo slonov

Spojenie týchto troch bodov je záležitosťou nádhernej Indie. Krajina s bujnou históriou, významnými osobnosťami, ktoré si bude svet pamätať už naveky spočiatku nemala s nábytkom veľa spoločného. Indovia zvykli dlhé roky sedávať, stolovať i spať na zemi. Jednoducho povedané, duchovne založený národ nábytku neprikladal žiadnu dôležitosť. Avšak neskôr aj oni našli praktickosť v komodách či stoloch a vytvorili vskutku markantné kúsky. Indický nábytok je doteraz vo veľkom množstve vyrábaný z mangového dreva a zdobený najmä zvieracími ornamentami. Čo by to bolo za Indiu, ak by na nábytku neboli kresby a rytiny slonov? Keďže je slon považovaný za symbol šťastia, tak zdobí nadmernú väčšinu indického dizajnu a kultúry samotnej, čo ich robí ešte výnimočnejšími než už sú.

tradičný nábytok

Indický tradičný nábytok.

V drakoch a jednoduchosti je krása

Aj keď Japonci majú s indickým (ne)sedím spoločné jedno – zem, ich nábytok je bádať na fotkách a kresbách už viac než desiatky rokov. Tradičný japonský nábytok je charakteristický dvojako. Keď príde reč na nábytok ako rôzne komody, skrinky či dokonca vzhľad domov, nedá sa na nich nevšimnúť si vyobrazených čínskych drakov, ktorí sú s týmto národom spätí snáď odjakživa. Čo sa však týka viac úžitkového nábytku ako sú stoly, postele či masívnejšie kúsky, v tomto sa Japonci vyhli prílišným ornamentom a vsadili na jednoduchosť a čistotu. Nič nedokáže opísať tento disciplinovaný a skromný národ tak, ako čisté a jemné línie japonského nábytku.