Uvažujete o kúpe trampolíny pre svoje ratolesti?

Štandardný
Trampolíny

Trampolíny – spojenie príjemného s užitočným

Trampolíny a ich rôzne typy rastú pri našich príbytkoch viac ako huby po daždi. Sú medzi deťmi aj ich rodičmi obľúbené, na trhu s trampolínami aj s vhodným príslušenstvom je pestrý výber. Nie je pochybností o tom, že trampolína je skvelé cvičebné náčinie pre naše deti… Skákanie na trampolíne zdokonaľuje koordináciu pohybov aj orientáciu v priestore, navyše je skákanie na trampolíne skvelá relaxácia aj úžasná zábava, ktorú deti zbožňujú. Ochota stráviť na trampolíne celé hodiny, navyše v uzavretom priestore, odkiaľ dieťa neutečie, zvádza mnohých rodičov k tomu, nechať potomka skákať bez dozoru ľubovoľne dlho. Zvlášť nebezpečné je, keď sa malé dieťa hrá na trampolíne samo, bez dozoru rodičov alebo len v sprievode starších súrodencov. Zrazu môže byť trampolíne viac detí, ktorým neraz chýba stabilita aj pri samotnom chodení.

Ako si vybrať správnu trampolínu?

Trampolíny - Garden Life

Trampolína slúži aj deťom aj dospelým

Pri výbere veľkosti trampolíny musíte zohľadniť nielen priestorové možnosti, ale tiež bezpečnosť miesta, kde trampolínu umiestnite. Najdôležitejším parametrom pri výbere trampolíny je veľkosť. Na trhu (v kamenných predajniach a eshopoch) sú dnes trampolíny od priemeru 90 do 460 cm. Pri rozhodovaní je dôležité zvážiť umiestnenie trampolíny a potrebné počítať s tým, že okolo trampolíny musí zostať z bezpečnostných dôvodov voľný priestor aspoň jeden meter po jej obvode. Umiestnite trampolínu na bezpečné miesto a použite všetky dostupné bezpečnostné doplnky – predovšetkým ochrannú sieť!

Bezpečnosť našich detí na prvom mieste

Trampolíny prechádzajú celou radou bezpečnostných testov a ich konštrukcia podlieha najprísnejším normám. Overte si vopred, či vami vybraná trampolína má príslušný atest, ktorý výrobca alebo predajca doloží prehlásením o zhode. Už pri kúpe trampolíny môžete pre vašu bezpečnosť všeličo urobiť. Predovšetkým je dnes už takmer štandardom zriadiť k trampolínam nad 140 cm bezpečnostnú sieť, ktorá je základným bezpečnostným prvkom a jej použitím môžete predísť mnoho odreninám aj vážnym úrazom vašich ratolestí.

Niekoľko rád pre nás rodičov

Trampolíny pre dospelých

Trampolína do každej záhrady

Ak ste si už trampolínu doviezli domov, skôr ako začnete trampolínu stavať, prečítajte si pozorne návod na obsluhu a montáž. Dbajte na zvýšenú opatrnosť pri manipulácii s pružiacimi prútmi a trampolínu si postavte na vhodnom rovnom mieste. Dovoľte skákať svojim deťom a ich kamarátom až na kompletne zostavenej trampolíne. Aby bola bezpečnejšia trampolína naozaj bezpečná – používanie trampolíny by malo byť vždy len pod dohľadom dospelej osoby. A tu je niekoľko rád, ak na to:

  • nikdy nenechávajte deti skákať bez dozoru; ideálne je, ak dieťa skáče samo,
  • dohliadnite, aby spoločne neskákali veľmi odlišné váhové i vekové kategórie detí,
  • zaveďte časový limit, kedy môže každé dieťa skákať, predídete tak úrazom z nepozornosti,
  • deti by mali cvičiť vždy v centre plachty,
  • nikdy nešportujte bezprostredne po jedle; nikdy deťom nedovoľte na trampolíne jesť, žuť žuvačku alebo cmúľať cukrík,
  • nacvičovanie zložitejších a potencionálne nebezpečných prvkov, napríklad kotrmelcov a sált prenechajte školeným inštruktorom.