Včela medonosná – navštevuje rada aj vašu záhradu?

Štandardný

Význam včiel pre zdravý a normálny vývoj našich krajinných ekosystémov je dostatočne a všeobecne známy. Včelárenie je u nás dlhodobo populárne, význam včiel je historicky známy a verejnosťou určite široko akceptovaný. Čajová lyžička kvalitného medu denne by nemala uškodiť väčšine z nás. Práve naopak. Včielky to však majú pomerne často dosť zložité pri hľadaní vhodného miesta na ich pristátie. Možno aj v tej vašej záhrade.

záhrada

Kvety, ktoré včely najradšej opeľujú. Vhodné aj do vašej záhrady

Záhrada plná poletujúceho hmyzu

Včely prelietavajú neúnavne z jedného kvietku na druhý, zbierajúc nektár a peľ. Potrebujú tieto dve látky ako základnú potravu pre seba a svoje larvy v úľoch alebo hniezdach. Nalietajú denne obrovské vzdialenosti v okolí svojho domova. Prelietavaním z jednej kvitnúcej rastliny na druhú sú skutočne životne dôležitým opeľovačom mnohých záhradných a lúčnych kvetov. Opeľovanie lietajúcim hmyzom je základnou podmienkou pre úrodu prevažnej väčšiny známeho ovocia a zeleniny v našich záhradách.

Aké včely môžeme vidieť v našej záhrade?

Včely patria do veľmi početného radu hmyzu nazvaného blanokrídlovce (Hymenoptera). Blanokrídlovce sú skupinou hmyzu s dokonalou premenou. Z vajíčok sa najprv vyliahne beznohá larva, tie sa po určitej dobe zakuklia a z kukly sa časom vyliahne dospelý jedinec. Ich telo sa delí na hlavu, hruď a zadoček. Na hlave majú pár tykadiel a dve zložené oči. Na hrudi majú tri páry končatín a dva páry blanitých krídiel. Od toho pramení aj ich pomenovanie.

Do tejto skupiny hmyzu patrí mnoho zástupcov tzv. spoločenského hmyzu (napr. osy, včely, mravec). Všetci jedinci žijú spoločne na jednom mieste (mravenisko, úľ, hniezdo). Sú rozdelení do niekoľkých sociálnych skupín (napr. kráľovná, robotnice, trúdy), z ktorých každá má presne stanovenú svoju pracovnú aj spoločenskú úlohu. Jednotlivé skupiny však navzájom spolupracujú v prospech úspešného prežitia celého spoločenstva.

záhrada

Včela medonosná

Včela medonosná (Apis mellifera)

Včely pri hľadaní a zbieraní nektáru mimovoľne opeľujú kvety (napr. aj vo vašej záhrade) a prispievajú tak k ich oplodňovaniu. Na jednotlivých chĺpkoch ich nôh ostáva zachytený peľ, ktorý sa pri ich návšteve ďalších kvetov prilepí na ich lepkavú bliznu. Vtedy nastáva opelenie. Peľ, ktorý včely počas dňa nazberajú, potom pomocou kefiek na prostrednom páre nôh zmetajú do peľových košíčkov (priehlbinky na holeniach zadného páru nôh). Okrem toho však včely produkujú aj vosk v podobe voskových šupiniek (žľazy na spodnej časti bruška). Slúži na budovanie plástov v úli. Včely sa živia peľom, nektárom a obľubujú aj medovicu.

Včela domáca je typický sociálny hmyz. Aj vaša záhrada môže poskytovať domov pre včely. Žije vo veľkých spoločenstvách, tzv. včelstvách, v ktorých môže byť až 60 tisíc včiel. Je to veľmi užitočný hmyz poskytujúci cenené biologické produkty, ako je včelí med, včelí jed, propolis a včelí vosk. Pre každé zdravé včelstvo sú charakteristické aj tieto skutočnosti:

  • každá kolónia alebo úľ má jednu plodnú samičku (včelia kráľovná, kráľovná matka), ktorej hlavnou úlohou je nakladať vajíčka a udržiavať súdržnosť v rámci včelstva
  • v každom včelstve je niekoľko sto včiel samčekov (trúdov), ktorých hlavnou úlohou je oplodnenie mladých samičiek matiek
  • väčšina včiel v úli sú neplodné samičie včely (robotnice), ktoré vykonávajú všetky potrebné práce pre včeliu kolóniu (vyhľadávanie a prinášanie potravy, spracovávanie medu, stavba plastov, kŕmenie matky, trudov a plodov, stráženie vchodu do úľu a i.)