Vhodné ventilátory do vašej kúpeľne

Štandardný

Ponuka ventilátorov do kúpeľne je dnes veľmi široká. Rôzne konštrukčné riešenia, vzduchový výkon, pokrytie, spotreba energie, hlučnosť alebo vzhľad malých ventilátorov umožňujú každému vybrať si vhodný výrobok pre svoj domov. Vetranie obytných a hygienických priestorov idú ruka v ruke. Základný princíp vetrania v celom byte alebo dome je jednoduchý, no realizácia a výber správnych ventilátorov býva už zložitejší. Vetranie znamená výmenu spotrebovaného, vydýchaného, nekvalitného vnútorného vzduchu za vzduch čerstvý, vonkajší. Z toho vyplýva zásadná skutočnosť – vzduch nejde len odvádzať, ale je nutné taktiež zaistiť prísun nového vzduchu v rovnakom množstve, aký bol vypustený.

V kúpeľniach často krát nie je dostatočné odvádzanie vlhkého vzduchu a to najmä v panelákových bytoch. Veľmi vhodné je okrem správneho ventilátoru zabezpečiť si kúpeľňu tepelno-izolačnými omietkami, ktoré taktiež pomáhajú odvádzať vlhkosť a tým zabraňujú pôsobeniu rôznych plesní a baktérií. Na trhu je dostupných niekoľko rôznych druhov izolačných omietok do kúpeľní a celého bytu. Viac o izolačných omietkach môžete zistiť tu.

Dostatočný prietok vzduchu je zásadný

ventilátory

Ventilátory zábrania vzniku plesní v kúpeľni

Ventilátory v kúpeľni odvádzajú nielen pachy, ale hlavne vlhkosť, ktorá je pre každú miestnosť z dlhodobého hľadiska nežiaduca. Pri výbere ventilátoru preto kladieme dôraz na prietok vzduchu, ktorý je schopný z miestnosti odvádzať. Jedná sa o zásadný parameter, ktorému by sme mali venovať dostatočnú pozornosť. Odrazíme sa preto od objemu kúpeľne, v ktorej bude ventilátor pracovať. Čim väčší priestor, tým výkonnejší ventilátor budeme potrebovať. Objem potom jednoducho vynásobíme koeficientom, ktorý zohľadňuje hlavne vlhkosť v miestnosti. Výsledná hodnota vám potom bude nápomocná pri výbere zodpovedajúceho ventilátora, ktorý zabezpečí nielen dostatočnú výmenu vzduchu, ale hlavne odvádzanie vlhkosti. Predídete tak rôznym problémom a nielen plesniam na stenách.

Ventilátory a hlučnosť

Hlučnosť ventilátoru je významným užívateľským parametrom. Ventilátory sú vždy zdrojom hluku a hlučnosť obecne rastie s ich výkonom. Kúpelne bývajú väčšinou pomerne malé a „akusticky tvrdé“ miestnosti, takže hluk ventilátorov sa negatívne prejavuje na postoji užívateľov k vetraniu vôbec. Výrobcovia z pravidla udávajú akustický tlak vo vzdialenosti 1 alebo 3, prípadne aj 5 m. Technicky dosiahnuteľná hlučnosť je okolo 40 dB vo vzdialenosti 3 m od ventilátoru. Nižší hluk generujú ventilátory s hladkou čelnou doskou, za ktorou je umiestnený filter vzduchu.

V posledných rokoch sa zdôrazňuje význam vetrania pre tvorbu zdravého vnútorného prostredia a je jasné, že ventilátor je v systéme vetrania zásadný prvok.