Vinohradníctvo má na Slovensku dlhú a bohatú tradíciu. Hneď za Bratislavou vrátane Rače, pokračujúc rozpätím Malých Karpát sa tiahne nespočetné množstvo vinohradov. Aj keď sa počet vinohradov a vinárov zredukoval približne o polovicu v porovnaní s poslednými dvoma desaťročiami, stále existuje veľa nadšencov, ktorý svoje vínne pivnice nechcú nechať zapadnúť prachom a víno stále vyrábajú. Ide skôr o potešenie a vášeň, keďže ekonomicky to až tak výhodné nie je, pokiaľ nevyrábate víno ozaj vo veľkom. Isto ste už zažili niekedy vinobranie, oslavu zberu hrozna a výroby sladkého burčiaku, ktoré sa koná raz ročne. My vám dnes dáme do pozornosti atrakciu, ktorá sa dá absolvovať po celý rok, a tou je vínna cesta.
Ako funguje vínna cesta
Možností máte hneď niekoľko. Môžete sa vybrať na takúto zážitkovú túru aj sami, ale asi sami uznáte, že to nie je úplne ono. Hlavne keď po ochutnávke aj tak nemôžete šoférovať, a presun pešo či verejnou dopravou je strata času. Môžete sa vybrať aj ako partia, ktorá si zvolí jedného trpiteľa, ktorý vás bude rozvážať. My však za úplne ideálnu možnosť považujeme objednať si prehliadku či zájazd v cestovnej kancelárii, ktorý je väčšinou cenovo výhodný a bude vás stáť podobne, ako keby ste si vínnu cestu organizovali sami. Výhody, ktoré vám poskytne cestovná kancelária sú nasledovné: Možnosť návštevy veľkých vinárstiev, kam sa za bežných okolností nedostanete, overené vínne pivničky s kvalitnými vínami, sprievodca, ktorý ovláda okolie a históriu vína a vinohradníctva a v neposlednom rade komfortný rozvoz minivanom alebo minibusom, záleží už od počtu osôb.
Najvychytanejšie miesta
Medzi tú najobľúbenejšiu vínnu cestu patrí jednoznačne Malokarpatská vínna cesta. Meria približne 50 km a rozprestiera sa od Bratislavy až po Smolenice a Trnavu. Na tejto ceste sú tri krásne mestá Svätý Jur, Pezinok a Modra, ktoré majú bohatú vinohradnícku tradíciu. Okrem kvalitných vín sa tu môžete pokochať aj krásnou prírodou a nadýchať sa čistého vzduchu.