Vinotéky využívali aj rímske légie

Štandardný

Možno, že ste len občasným konzumentom vína. Alebo si občas doprajete a popíjate s priateľmi svoju vysoko cenenú fľašu ročníkového vína. A možno vás prekvapí, že ľudia si víno vychutnávajú oveľa dlhšie, než si vôbec dokážete predstaviť. Víno je dnes dosť často vnímané ako luxusný tovar so zdravotnými účinkami odvodenými od antioxidantov a polyfenolov. Nebolo to samozrejme vždy v takejto rovine či všeobecnom chápaní pestovania a spracovania rôznych odrôd vína v rôznych zemepisných podmienkach. Bol to hlavne každodenný nápoj. Po jedle alebo aj proti smädu.  Archeológovia zasadzujú prvé nálezy a vinárstve až do doby pred 8000 rokmi. Po spopularizovaní konzumácie vína sa ľudia začali zaujímať o rôzne sortimenty vína a vplyv skladovania na jeho kvalitu. A začali sa zakladať aj vlastné súkromné vinotéky.

vinotéky
Vinotéky sú vkusným doplnkom každej miestnosti

Vinotéky nie sú len obyčajným uskladnením vína 

    Dnes sú rôzne typy vinoték veľmi populárne medzi interiérovými dizajnérmi a bytovými architektmi, Fľaše rôznych vín sa môžu ľahko stať neoddeliteľnou súčasťou mnohých interiérov. Najmä v kombinácii so správnym osvetlením môžu tieto regálové systémy pomôcť vytvoriť úžasné vínne pivnice alebo vinotéky.  Fľaše naplnené vínom musia byť chránené pred škodlivými účinkami svetla. To bol jeden z dôvodov, prečo ľudia v minulosti uchovávali víno chladných jaskyniach, pivniciach alebo v temných hlbinách obydlí. Vďaka technologickému pokroku je dnes možné používať rôzne typy vinoték s veľkými presklenými plochami. Najmä v špičkových reštauráciách a hoteloch, ktoré chcú nápadným spôsobom prezentovať svoju ponuku vín.

vinotéky
Vinotéky zabudované v stene sú veľmi efektné

Pestovanie viniča a láska k vínu 

    Historici študujú dejiny, vznik aj zánik rôznych kultúr a civilizácii, aj na základe  praktizovania rituálov, živej histórie a tradičných jedál. Ale jedna vec, ktorú zdieľajú takmer všetky kultúry, je láska k vínu. Pestovanie viniča na výrobu vína vzniklo niekedy pred rokom 4000 až 6000 pred Kristom. Stalo sa to v hornatej oblasti medzi Čiernym morom a Kaspickým morom, ktorá hraničí s Tureckom, Sýriou, Irakom, Iránom a Gruzínskom. Najstaršie archeologické dôkazy o víne boli na miestach v Číne asi 7 000 pred Kristom. Najstaršie stopy praktického vinohradníctva sa datujú do staršej doby bronzovej v jednej lokalite na východnom pobreží Stredozemného mora. V tejto oblasti sa nachádzala vinotéka s dózami a pohármi na pitie z neskorej doby bronzovej.