Víza do Ruska

Štandardný
víza do Ruska

Víza do Ruska – bussiness alebo turistické?

Ak sa chystáte cestovať do Ruska, určite viete, že budete potrebovať víza. Víza do Ruska totiž potrebuje každý, kto ho chce navštíviť. Aby ste si ich stihli vybaviť včas, určite začnite aspoň mesiac dopredu.

V závislosti od dĺžky vášho plánovaného pobytu si môžete vybaviť víza do Ruska turistické alebo bussiness. Bussiness víza sa odporúčajú v prípade, že sa tam chystáte na dlhšie než 1 mesiac. Nech už sú to ale akékoľvek víza, postupovať musíte zhruba rovnako. Získanie víz do Ruska zahŕňa 3 kroky – pozvanie, žiadosť, registrácia.

Ako získať  víza do Ruska

Aby ste teda získali víza do Ruska, ako prvé budete potrebovať pozvanie/pozvánku. Tú by vám mal poslať hotel alebo hostel, v ktorom sa chystáte zostať. Ak v hoteli bývať nebudete, pozvánku si budete musieť zakúpiť. Môžete tak urobiť cez cestovnú agentúru alebo online.

S pozvánkou je potom potrebné zájsť na ruskú ambasádu, kde požiadate o víza do Ruska. Pripomínam aby ste si na to nechali dostatok času, pretože to môže chvíľu trvať. A aby ste sa vyhli zbytočným problémom, víza určite vybavujte doma, v krajine pôvodu.

Registrácia

víza do Ruska

Víza do Ruska potrebuje každý

Keď máte víza vybavené môžete cestovať. S papierovačkami ale stále nie je koniec. Po vstupe do krajiny sa totiž ešte musíte zaregistrovať. Budete musieť vyplniť dlhý formulár – imigračnú kartu. Prvú časť odovzdáte pri pasovej kontrole a druhú, keď budete odchádzať z krajiny. Zaregistrovať sa ale musíte do 3 pracovných dní od vášho príchodu. Ak prichádzate na menej ako 3 dni, registrovať sa nemusíte. Registračnú pečiatku za malý poplatok môžete získať priamo v hoteli, v ktorom budete bývať. Ak budete bývať niekde inde, s registráciou vám opäť môže pomôcť cestovná agentúra. Ďalšou možnosťou je registrácia cez poštu, s ktorou by vám mohol pomôcť napr. váš nájomca alebo známy. V každom prípade si ale všetky dokumenty poriadne strážte a noste so sebou, aby sa nestalo, že narazíte na políciu a dostanete sa do problémov.

Ak sa chystáte vycestovať na dlhšie, pravdepodobne najlepšou variantou pre vás budú bussiness víza do Ruska. Ak chcete v Rusku stráviť iba víkend, postačia vám 72 hodinové víza na vyžiadanie, ktoré však platia iba v regióne Kalinigrad a sú určené len pre niektoré krajiny. Taktiež máte tzv. tranzit víza, ktoré sú pre ľudí, ktorí Ruskom iba prechádzajú.  Vybavenie víz do Ruska môže byť zdĺhavé a otravné, no je to jediná možnosť, ako sa tam dostať.