Vyberáme lustre

Štandardný
Svietidlá

Svietidlá vhodné najmä do kuchyne alebo jedálne – Vikon.sk

Osvetlenie nášho domova, je veľmi dôležité a preto by ste si na výbere lustrov mali dať záležať. Lustre sú centrálnym osvetlením každej miestnosti a mali by plniť určité funkcie. Tieto funkcie majú charakter technický a estetický. Medzi technické zaraďujeme napríklad intenzitu, farbu alebo stabilitu svetla. V prípade estetických nárokov sa zamerajte na prevažujúce materiály v miestnosti, požadovaný efekt svetla, účelovosť a umiestnenie. Svoju úlohu v dobre osvetlenom interiéri zohrajú aj farby. Svetlo a tieň využite cielene napríklad na oddelenie pracovného a relaxačného priestoru. Nezabudnite a dajte pozor na zrkadlá či lesklé plochy nábytku, ktoré odrážajú svetlo.

Osvetlenie jednotlivých miestoností

Pri výbere lustrov musíme vedieť kam ho budeme umiestnovať, pretože každá izba má inú funkciu a tomu treba prispôsobiť aj osvetlenie. Pre obývacie izby odporúčame lustre s vyšším výkonom. Tam odporúčame prikúpiť vypínač so stmievačom a plynulou reguláciou. Musíme ale brať do úvahy aj farbu stien a nábytku. Čím je táto farba tmavšia, tým viac svetla pohltí. V kuchyni je jedálenský stôl a nad ním má nezastupiteľné miesto klasický závesný luster, ktorého miesto je nad stredom stola. Do spálne stačia lustre so slabou intenzitou osvetlenia a niekedy vám postačia len nástenné či stolné lampy. Detské izby sú pre správne osvetlenie zložitejšie. Miestnosť je potrebné rozdeliť na plochy, kde sa dieťa hrá, spí, prípadne chystá do školy. Každá táto časť by mala byť osvetlená zvlášť.

Svietidlá

Svietidlá a ich vhodné umietnenie

Ako vysoko by mali lustre vysieť?

Dizajnéri interiérov hovoria, že nie je nič horšie ako zavesiť krištáľový luster príliš vysoko. Luster by mal byť zavesený minimálne vo výške 190 – 220 cm tak, aby neprekážal osobám vyššieho vzrastu v pohybe po izbe. Vodítkom môže byť výška dverí v izbe, ten kto prejde dverami, prejde aj pod zaveseným lustrom. V jedálni by mal byť zavesený tak, aby bol najmenej vo výške 80 cm nad jedálenským stolom, a aby vám nestál v ceste, neprekážal a nepríjemne neoslňoval.