Vypínač – ako si vybrať ten správny

Štandardný

Pri zariaďovaňí nášho vysnívaného príbytku nestačí zvoliť správnu kombináciu nábytku s farbou stien či vhodnými doplnkami a dekoráciami. Ak chceme dosiahnuť, aby bolo všetko dokonalé, treba myslieť na každý jeden detail a tou je aj správne zvolený vypínač v každej z miestností, pretože správne zvolenou kombináciou dokážu byť aj vypínače dizajnovým prvkom, ktorý oživí vašu domácnosť.

vypínače

Ak chceme dosiahnuť, aby bolo všetko dokonalé, treba myslieť na každý jeden detail- aj správne zvolený vypínač.

Na trhu nájdete skutočne veľké množstvo vypínačov

Dnešný trh ponúka naozaj pestrú škálu vypínačov rôznych materiálov, veľkostí, farieb a druhov. Vybrať si môžete napr. vypínač z plastu, dreva, skla, porcelánu, kameňa,či kože. Z farieb ako červená, modrá,žltá,tyrkysová,fialová a mnoho iných. Napríklad drevený vypínač vo farbách dub, javor, mahagón alebo kovový vypínač vo farbe nikel, oceľ, pancier či zlato.

Vypínače si taktiež vyberáme podľa možnosti ich ovládania. Jednopáčkové vypínače označené č.1, ktorým ovládame jedno svetlo z jedného miesta. Teda izby, kúpeľne, toalety, šatníky a pod.Vypínač č.6 nazývaný aj ako striedavý vypínač, umožňuje ovládať jedno svetlo z dvoch miest, čo v preklade znamená, prvým vypínačom sa svetlo zažne, druhým vypínačom na druhej strane chodby sa svetlo zhasne.Vypínač č.5 nazývaný aj ako sériový, je dvojpáčkový a umožňuje ovládať dve svetlá z jedného miesta, teda laicky povedané, 2 vypínače v jednom.Používajú sa najmä v obývačkách, kde si chcete z jedného miesta zapnúť lampu a z toho istého miesta vypnúť lampu na druhej strane obývačky. Posledný z najviac využívaných vypínačov má označenie č.7, ktorý je tiež jednopáčkový, ale umožňuje ovládanie jedného svetla z viac ako dvoch miest, teda aj z troch, či štyroch.

detské vypínače

Na trhu nájdete v súčasnosti veľké množstvo vypínačov- aj s detskými motívmi.

Nie je vypínač ako vypínač

Pri výbere vypínačov sa treba zamerať nielen na dizajn, funkčnosť a farbu, ale aj na kvalitu,životnosť a hlavne montážnu hĺbku. Do bytov sú vzhľadom na panelovú štruktúru vhodné vypínače, ktoré majú malý strojček, aby bolo možné ich bez menších problémov namontovať. Do domov vďaka hlbokým montážnym krabiciam je možné použiť akýkoľvek vypínač.

Neodborná montáž

V prípade, že nie ste elektrikár, neodporúča a ani sa neoplatí montovať vypínače svojpomocne aj vzhľadom k náročnejšiemu systému napríklad schodiskového zapínania. Predídete tak nielen neželaným úrazom, ale aj možnému poškodeniu obvodov v stenách,či vypínača ako takého.