Vzduchovka

Štandardný

Táto zbraň, ktorá využíva princíp vypustenia strely pomocou stlačeného vzduchu, sa používa k rekreačnej a cvičnej streľbe, ale aj k lovu drobnej zveri. Vzduchovku poznáme najmä  v podobe pušiek alebo pištolí. Takéto zbrane boli známe už v 18. storočí. Bartolomeo Girandoni vyvinul predchodcu dnešnej vzduchovky, keď v roku 1779 pre Rakúsko-Uhorskú armádu predstavil prvý model, ktorý vlastnil zásobník pre 22 olovených striel.

Strelivo vo vzduchovkách sa nazýva diabolka alebo brok. Je to tvarovaný olovený projektil najčastejšie s kalibrom od 4,5 do 6,35 mm, v niektorých prípadoch až 9 mm.

vzduchovka

Vzduchovka rady CZ 200

Bezpečnosť pri používaní vzduchovky

Ak si chcete obstarať vzduchovku, ani vášmu susedovi by to vadiť nemalo. Keďže takmer všetky terčové vzduchovky majú dostrel maximálne do 400m, navyše je strela veľmi ľahká a hlavne tichá čiže svoju streľbu môžete trénovať aj na záhrade.

Ako si vybrať vzduchovku?

Ako prvé by sme si mali vyjasniť načo budeme vzduchovú pušku používať? Vzduchovka sa môže využívať na zábavnú streľbu na terč alebo aj na drobný lov škodcov. V takomto prípade sú ideálne vzduchovky s vynikajúcou presnosťou s kalibrom 4,5mm. Takisto by nemal chýbať ani regulátor tlaku vzduchu a veľkým plusom môže byť nabíjacie zariadenie.

Vzduchovky sa však používajú aj na športovú streľbu. Na tento typ streľby sú špecializované športové pušky, ktoré obsahujú nastaviteľnú pažbu do všetkých smerov, regulátor tlaku vzduchu, veľký zásobník a takisto aj vynikajúcu presnosť. U týchto pušiek nie je nutné nabíjacie zariadenie.

vzduchovka

Vzduchovka od českej zbrojovky

Legendárna vzduchovka Slavia

Vzduchovky značky Slavia sa radia medzi najúspešnejšie a najdlhšie vyrábané vzduchovky Českej zbrojovky. Medzi legendy patrí jednoznačne vzduchovka Slavia 634. Jednoduchá konštrukcia, perfektné spracovanie a skvelá presnosť robia túto vzduchovku vhodnou pre strelecký výcvik, rekreačnú streľbu ale využíva sa aj v niektorých športových disciplínach. Vzduchovky Slavia sa stali obľúbené najmä pre ich dostupnú cenu.

Ak ešte nemáte žiadne skúsenosti so strieľaním práve vzduchovky sú veľmi vhodným riešením pre začiatočníkov.