Vzduchovky a ich výber podľa kalibru

Štandardný

Výber a kúpa novej vzduchovky je oveľa zložitejšia ako výber nového oblečenia či doplnkov do domácnosti. Podlieha viacerým kritériám. Jedným z tých najdôležitejších je práve voľba správneho kalibru, ktorý má rozhodujúci vplyv na balistické vlastnosti strely. Takými sú napríklad  samotný dostrel. Preto väčšina budúcich majiteľov vzduchoviek zvažuje práve to, aký ideálny kaliber si vybrať.  Ak si chcete naozaj vhodne zvoliť kaliber vzduchovky, musíte mať vopred ujasnené, za akým účelom vzduchovku kupujete a na čo ju plánujete používať. Bude použitá na terčovú a presnú športovú streľbu alebo na odstrel škodcov?  Zásadným obmedzením pri výbere je aj zákonom stanovená hranica maximálnej energie strely pre všetkých, ktorí nevlastnia zbrojný preukaz. Ak sa teda chcete vyhnúť vybavovaniu tejto formality, musíte svoj výber zamerať len na vzduchovku s kalibrom do 5,5 mm s maximálnou silou strely 15 J.

vzduchovky

Vzduchovka CROSMAN BENJAMIN 397, kal. 4,5mm

Vzduchovky a výber správneho kalibru

Pri výbere kalibru vzduchovky platí jednoduchý fyzikálny zákon – čím ľahšia a menšia strela, tým bude rýchlejšie vystrelená. …avšak s nižšou dopadovou energiou. Naopak, ťažšia strela má nižšiu rýchlosť, ale s vyššou dopadovou silou. To v praxi znamená, že napr. vzduchovky kalibru .177 (4,5 mm) sú ideálnou voľbou pre terčovú a presnú športovú streľbu do 20 metrov. Už menej je tento kaliber vhodný na odstrel malých škodcov, najmä pre jeho nízku ničivú silu. Na ničenie škodcov, ako aj pre streľbu na veľké vzdialenosti, je oveľa lepšou voľbou vzduchovka kalibru .22 (5,5 mm). Tá má lepší prenos kinetickej energie.

vzduchovky

Niektoré zbrane sú krásne prepracované

Zlatá stredná cesta

Áno, aj v prípade voľby vzduchoviek existuje zlatá stredná cesta, ktorá sa už neraz sama najlepšie osvedčila. V prípade vzduchovky je to kaliber .20 (5,0 mm), ktorý je určený pre všetkých, ktorí hľadajú štandardnú a všestrannú vzduchovku určenú na rekreačnú streľbu na rôzne vzdialenosti a tiež rôzne ciele. Aj keď je ponuka vzduchoviek tohto kalibru na trhu o niečo obmedzenejšia, určite sa vám podarí nejakú vhodnú.