Webdesign – čo je nové v roku 2015

Štandardný

Začiatok nového roka si vždy vyžaduje akési ohliadnutie sa späť, porovnanie s minulým rokom, zhodnotenie pozitív i negatív a to v každej oblasti. Nás momentálne v tomto smere zaujal webdesign, pretože je to jeden zo smerov, ktoré sa dnes rozvíjajú raketovou rýchlosťou a teda vecí, ktoré môžeme porovnávať, je skutočne neúrekom. Ako sa teda webdesign „posunul“ v posledných rokoch a čo na ňom v roku 2015 môžeme ešte zlepšovať? Prečítajte si v nasledujúcich riadkoch…

Webdesign s ohľadom na funkčnosť

Webdesign je dôležitý hlavne pre svoju vizuálnu stránku, to je zrejmé každému webdesignerovi, ale aj obyčajnému internetovému užívateľovi, ktorý denne navštívi niekoľko desiatok web stránok. Avšak zdá sa, že časy, kedy sa design web stránky riadil striktne iba podľa vkusu jej majiteľa, sú našťastie už za nami. Totižto, prinášalo to hneď dve nevýhody:

  1. Web stránka sa páčila iba návštevníkom, ktorí mali podobný vkus, ako majiteľ danej stránky.
  2. Hoci stránka mohla prekypovať nádherným a unikátnym webdesignom, často sa stávalo, že z funkčného hľadiska bola úplne nepoužiteľná.

Nuž, teraz je dôležitejšie, že rok 2014 zjavne priniesol obrat v tomto smere, pretože vznikla akási šablóna webdesignu, ktorý je jednoduchý a príjemný na pohľad pre takmer každého používateľa a zároveň ponúka oveľa priateľskejšie rozhranie (UI a UX webdesign). V prvom rade sa teda kladie dôraz na funkčnosť, čo vnímam ako obrovské plus.

V roku 2015 pozor na investície do webu

Webdesign však aj naďalej skrýva miesta, v ktorých máme dostatočný priestor zlepšovať sa. Osobne sa najčastejšie stretávam s problémom, kedy ľudia nechápu, že do kvalitnej web stránky je nie len potrebné investovať, ale že sa im to v konečnom dôsledku aj oplatí. Totižto, vytvoriť funkčný a kvalitný web nie je lacná záležitosť a ak sa snažíte výrazne skresať svoj rozpočet, môže sa stať, že nakoniec na tom prerobíte.

Zdôrazňujem, že web stránka je v dnešnej dobe vašou najväčšou vizitkou a garantujem, že ak je webdesign spravený kvalitne, určite to ovplyvní aj konverzie, ktoré vám web stránka prinesie. Na druhej strane, ak je web spravený nekvalitne a neskôr ho budete chcieť opravovať a dopĺňať, bude vás to stáť oveľa viac peňazí.

webdesign

Jednoduchý no funkčný webdesign je momentálne v kurze