Zdravá špaldová múka

Štandardný

V poslednej dobe ako keby sa roztrhlo vrece so zdravými potravinami a človek má normálne pocit, že nič z toho, čo jedol doteraz, nie je zdravé. Povedzme si to však na rovinu. Myslíte si, že výrobky z cukru, bielej múky, margarínov a podobných ingrediencií môžu vášmu zdraviu prospievať? Niekedy jednoducho len stačí začať počúvať svoj vnútorný hlas, pretože ten vám poradí najlepšie. Zdravá strava je pre naše telo ale aj myseľ nesmierne dôležitá. Snažte sa pre svoje zdravie niečo urobiť a začnite s maličkosťami. Napríklad vymeňte biely cukor za hnedý a obmedzte jeho množstvo. Nahraďte nezdravé oleje a margaríny obyčajným maslom či olivovým olejom a skvelou náhradou bielej pšeničnej múky bude zdravá špaldová múka.

špaldová múka

Špaldové pečivo je unikátne a chutné

Špaldová múka – klenot medzi obilninami

Špaldová múka nie je žiadny nový výmysel, ktorým sa chcú predajcovia iba nabaliť. Špaldová pšenica, ľudovo nazývaná špalda, je prastarý druh nešľachtenej pšenice a je doslova klenotom medzi múkami. Okrem toho, že je špaldová múka ľahšie stráviteľná než ostatné obilniny, stimuluje aj imunitný systém a chráni telo pred infekciami. Špalda dokonca pomáha pri vysokom cholesterole a vysokom krvnom tlaku, no omnoho dôležitejšie je to, že má protirakovinové účinky a jej konzumáciou podporíte regeneráciu buniek. Ak sa snažíte stratiť nejaké to kilečko navyše, okrem športovania by ste do svojho jedálnička mali zaradiť aj špaldovú múku a to preto, že vás rýchlejšie zasýti a pri jej konzumácii sa tuk v tele neukladá tak intenzívne.

špaldová múka

Chutné špaldové lievance

Špaldová múka – celozrnná či biela?

Špaldovú múku kupíte v dvoch formách a to ako celozrnná špaldová múka a biela špaldová múka. Hoci sú obe omnoho zdravšie než klasická pšeničná múka, je medzi nimi rozdiel. Ide o to, že biela špaldová múka vzniká rozomletím tzv. obrúseného zrna, takže zrno je zbavené otrúb a klíčka, preto je múka ochudobnená o množstvo vitamínov, minerálov a vlákninu. Celozrnná múka však obsahuje všetky tri zložky zrna, vďaka čomu múka napomáha vo vyprázdňovaní čreva a keďže celozrnnú múku telo dlhšie trávi, pokrmy z nej zasýtia na dlhšiu dobu než z bielej múky.