Zdravotné pomôcky pre seniorov sú samozrejmosťou

Štandardný

V starobe mnohým ľuďom už zdravie neslúži tak ako v mladosti. Preto sú na trhu dostupné rôzne zdravotné pomôcky pre seniorov. Významne uľahčujú život v staršom veku, keď je človek často odkázaný na pomoc druhých. Vďaka ich používaniu si môžu seniori užívať svoju starobu s pocitom nezávislosti, bezpečia a dôstojnosti. Rozmanité pomôcky prispievajú k príjemnejšej starobe.

Pomôcky na zlepšenie mobility

Seniori, ktorí sa už nemôžu hýbať tak ľahko ako kedysi, veľmi ocenia vhodnú pomôcku na zlepšenie svojej mobility. Pri chodení poskytnú menšiu podporu jednoduché palice, prípadne stabilnejšie s trojnožkou na spodku. Pre väčšiu podporu sa používajú skladacie chodítka alebo takzvané rolátory. Sú to dvoj alebo štvorkolesové opierky s brzdami, často s košíkom na menší nákup a sedátkom na oddych. Pre imobilných seniorov sú k použitiu cestovné a invalidné vozíky a elektrické skútre.

zdravotné pomôcky pre seniorov

Obľúbená pomôcka pre seniorov je aj skúter

Pomôcky pre bezpečnosť a pohodlie

Do tejto skupiny patria zdravotné pomôcky pre seniorov, ktoré majú využitie najmä v kúpeľni ako protišmykové opatrenia. Napríklad držadlá na bezpečný vstup a výstup do vane, protišmykové pásky, podložky a sedadlá do sprchy, taktiež vyvýšené toaletné sedadlá a rámy. Pre zvýšenie každodenného komfortu sú dostupné opierky pod nohy, polohovateľné operadlá do postele, skladacie a mobilné stolíky, stojany na knihy a podobne. Zdravotné pomôcky pre seniorov, ktoré sú neoceniteľné pre plnohodnotný život v starobe, sú tie, ktoré pomôžu zmierniť ťažkosti spojené s oslabovaním zraku a sluchu. Patria sem strojčeky do ucha a okuliare.

zdravotné pomôcky pre seniorov

Núdzové tlačidlo je pomôcka, ktorá zachraňuje životy a uľahčuje starostlivosť.

 

Zdravotné pomôcky pre seniorov aj doma

V domácom prostredí sa uplatnia pri každodenných bežných aktivitách rôzne mechanické pomôcky. Sú to napríklad držiaky, madlá a operadlá na pomoc pri vstávaní alebo chôdzi. Posteľná hrádza umožní posadiť či posunúť sa na lôžku, dlhé kliešte pomôžu zodvihnúť vec zo zeme bez zbytočného zohýbania sa. Každodenné obliekanie uľahčia navliekače ponožiek a spodnej bielizne. Skvelá pomôcka je aj katapultovacie sedadlo, vďaka ktorému sa dá bezpečne posadiť a vstať zo stoličky či kresla.