Zopár úvah pred komplexnou rekonštrukciou bytu

Štandardný

Plánujete si úplnú rekonštrukciu bytu? Máte presne stanovený rozsah prác, chcete si požičať financie, alebo je inak obmedzený váš rozpočet? Stanovte si reálny časový harmonogram s dátumom nasťahovania alebo začiatkom užívania zrekonštruovaného bytu. Zadefinujte si približný rozsah prác, ktoré od komplexnej rekonštrukcie očakávate. Pôjde o maľovanie, výmenu podláh a inštaláciu spotrebičov a starého nábytku, alebo to bude celková rekonštrukcia bytu aj s výmenou elektroinštalácie, rozvodov a stavebnými úpravami spojenými so zmenou priestorového usporiadania bytu?

rekonštrukcia bytu

Kompletná rekonštrukcia bytu si vyžaduje mnoho úkonov

Ak sa rozhodnete pre celkovú rekonštrukciu vášho panelákového bytu, postup prác by mal byť asi takýto: búracie práce, čistiace práce a prípravné práce pre stavbu, výmena okien, plyn, vykurovanie, elektroinštalácie, vodoinštalácie, murárske a obkladačské práce, maliarske práce, elektromontážne práce (vypínače, zásuvky, svietidlá), podlahy, zárubne, dvere  a nakoniec nábytok.

Výber dodávateľov a podpis zmluvy

Budete si na každú prácu vyberať zvlášť dodávateľa, alebo si vyberiete generálneho zhotoviteľa rekonštrukcie bytu, ktorý zastreší všetky potrebné čiastkové práce? Nechajte si vypracovať cenový rozpočet po jednotlivých rekonštrukčných položkách. Je to dôležité aj preto,  aby ste vedeli predbežne posúdiť, či máte dostatok financií na celý projekt, alebo či musíte niektoré práce vynechať, prípadne odložiť. Najčastejší dôvod výberu možnosti rôznych dodávateľov je predpoklad ušetrenia nákladov. Tento jednoduchý predpoklad sa však spravidla ukáže ako nesprávny.  Takto zorganizovaná rekonštrukcia vždy stojí veľmi veľa času a námahy, ktorá v konečnom dôsledku môže znamenať aj vyšší celkový náklad. Pri zmluve dbajte na časový harmonogram rekonštrukcie bytu či prípadné zmluvné pokuty vyplývajúce z neskorého ukončenia alebo odovzdania prác.

Rekonštrukcia bytu v paneláku

Ten, kto už má predošlé skúsenosti vie, že rekonštrukcia bytu nejde vždy tak, ako si predstavujeme. Najväčšími strašiakmi pri renovácii sú neočakávané výdavky a predlžovanie času rekonštrukcie. Spomenuté nástrahy však zďaleka nie sú jediné, ktoré vás môžu stretnúť. Ako postupovať a čoho sa vyvarovať, aby ste minimalizovali problémy? Veľkým rizikom však môžu byť aj vaše nereálne očakávania od výsledku rekonštrukčných prác.

rekonštrukcia bytu

Byt prispôsobte svojim potrebám, nie očiam návštevníkov

Kto by netúžil po peknom a zároveň praktickom bývaní? Či renovujete svoje bývanie z estetického alebo funkčného hľadiska, vždy sa najskôr zamyslite nad možnosťami vášho bytového priestoru. Ale najmä nad jeho obmedzeniami. Mnoho ľudí robí pri rekonštrukcii bytu veľkú chybu, že priestor neprispôsobí zvykom, potrebám a počtu obyvateľov domácnosti. Mnohí sa snažíme v prvom rade o to, aby byt náš vyzeral reprezentatívne. V snahe ohromiť iných sa  „kreatívna“ rekonštrukcia bytu skončí nevkusným nezdarom. Uvedomte si, že v byte budete žiť vy.  Nie vaše návštevy. Preto pri premýšľaní o želanom výsledku nepodliehajte predstavám o príliš luxusnom príbytku. Stručne povedané, nech sa budete snažiť akokoľvek, klasický  panelákový byt nikdy neprerobíte na honosný. Rozhodne sa však môže stať pohodlnejším, krajším a príjemnejším na bývanie.