Stručná príručka rozdelenia bieleho a červeného vína

Štandardný

Chutí vám víno? A poznáte rozdelenie a špecifiká jednotlivých vín? V tomto článku vám ponúkam veľmi stručný popis a rozdelenie červených a bielych vín.

Červené víno:

červené víno

Víno pri príjemnom letnom posedení v záhrade

Shiraz – typické vôňou a chuťou divokého čierneho ovocia s podtónmi čierneho korenia.

Merlot – typická je vôňa ostružiny, slivky a bylín.

Cabernet Sauvignon – silná a hustá konzistencia, hlavne keď je mladé víno. S vekom sa hustá chuť vytráca, cítiť viac ríbezle a koreniny.

Malbec – charakteristika chuti tohto vína závisí od toho, v ktorej oblasti sa pestuje. Je typické tým, že je lahodné a pije sa ľahko. Pocítite chuť sliviek, jarabiny a korenia.

Pinot noir – štruktúra je jemná a svieža. Triesloviny sú veľmi mäkké, aróma je ovocná, cítiť čerešne, jahody, slivky. Často sa objavuje tón čajového listu, vlhkej zemi alebo opotrebovanej kože.

Ďalšie odrody, na Slovensku menej známe sú Zinfandel, Sangiovese, Barbera – zväčša z oblasti Californie, Talianska, USA a Austrálie.

Biele víno:

biele víno

Vychutnajte si víno podľa vášho gusta

Chardonnay – zmyselná chuť. Tieto vína sú často zamatové s bohatou citrusovou chuťou (citrón, grep). Nájdu sa tiež maslové tóny, vanilka, hrianka, kokos, karamel.

Sauvignon blanc – má zvyčajne bylinný charakter, naznačuje vôňu korenín a čerstvo pokosenej trávy. Dominujúce chute siahajú od kyslých zelených plodov jabĺk, hrušiek a egrešov až po tropické chute ovocí ako melón, mango a čierne ríbezle.

Semillon – toto odrodové víno má zreteľný charakter fíg. Toto víno je často zmiešané s Sauvignon blanc pre pozdvihnutie silné chute bobúl.

Moscato – zväčša sladká a ovocná chuť s charakteristikou grepu a pižmovou arómou. Tieto vína sú zväčša ľahko rozpoznateľné pre každého, kto už raz ochutnal stolové hrozno Muscat.

vínna oblasť

Chuť vína závisí aj od oblasti v ktorej sa pestuje

Pinot grigio – jeho typická chuť je ostrá, ide väčšinou o suché vína s typickou kyslosťou. Niektoré odrody však môžu byť viac ovocné a aromatické.

Gewürztraminer – ovocná chuť s vôňou listov ruží, vôňou broskyne, liči a nového korenia.

Rizling – tieto vína sú ľahšie ako napr. Chardonnay. Vône zahŕňajú čerstvé jablká. Rizling víno by mali chutiť čerstvo a zrením by mali byť ešte chutnejšie a chutnejšie.

Rôzne predajne dnes už ponúkajú predaj vína a alkoholu aj online s donáškou priamo do domu. Skúste napr. tu.